Žatecká (ČSSD): Experimenty se zdravotnictvím nás ještě budou bolet

30.09.2012 20:02

O rušení nemocnic se zatím nahlas nemluví, ale všichni víme, že už číhá za rohem. Až dojde na změny ve stávající síti nemocnic, bude důležité, jak se k ní postaví kraje.

Žatecká (ČSSD): Experimenty se zdravotnictvím nás ještě budou bolet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Zachování kvalitní a dostupné zdravotní péče tak, jak jsme na ni zvyklí, silně ovlivňují finance, které tento systém potřebuje -  na zařízení, preparáty, léčebné postupy, mzdy a další. Pod tlakem těchto nákladů se mílovými kroky blíží redukce sítě zdravotnických zařízení, kterou si pravicová vláda stanovila jako jeden z pilířů reformy zdravotnictví. A už se na ni i pilně připravuje.  

Rušení nemocnic už není strašákem, ale reálnou hrozbou. Byť dosud vláda nevymyslela nic, aby motivovala poskytovatele zdravotní péče k hospodárnosti, definovala rozsah hrazené péče, využila potenciál úspor využitím informačních technologií a definovala spravedlivé a vhodné úhrady za poskytnutou péči pro nemocnice. Nedivím se - zdravotnictví je stále velmi málo průhledné, až by se skoro zdálo, že záměrně.  Záměrně možná také chybí vůle k tomu, aby existoval spolehlivý zdroj dat pro měření kvality a výkonnosti jednotlivých zdravotnických zařízení.

 A tak až dojde na rušení nemocnic, bude to velká bitva Ministerstva zdravotnictví, VZP, krajů a poskytovatelů zdravotní péče. Troufám si předvídat, že pravicová vláda pro tento choulostivý krok zvolí cestu Příkaz bez diskuse. Bude tedy velmi záležet na tom, jak se kraje k redukci sítě postaví.

Jasně říkám, že jsme pro zachování dostupné zdravotní péče pro všechny občany kraje. Zachování páteřních nemocnic, tedy Krajské nemocnice v Liberci a Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, považujeme za svůj zásadní úkol. Českolipská nemocnice má solidní technické vybavení, špičkové odborníky, dostatečně široké služby, možnosti dalšího rozšiřování v případě potřeby. Chápu nutnost rychlých investic do její opravy tak, aby nepadala pacientům na hlavu. Chci garantovat její zachování i pomoc s rekonstrukcí, protože je to jediná nemocnice v této části Libereckého kraje se spádem 110 tisíc obyvatel.  Rýsující se stavba heliportu v liberecké nemocnici je pro mne též signálem, že zde zůstane zachována centrová péče. Medicínská i ošetřovatelská vysoká úroveň tohoto krajského zařízení též potřebuje garance, minimálně svého dalšího rozvoje ve střednědobém horizontu.   

V kraji je ještě šest dalších nemocnic, které mají jiného vlastníka než kraj a jsou důležité a hlavně dostupné pro obyvatele horských oblastí kraje. V nadcházejících krajských volbách by měl každý volič dobře zvážit, koho pověří mimojiné i mandátem k vyjednávání o budoucnosti zdravotnictví v kraji. Zda chce mít po ruce kvalitní péči bez úhrad, nebo za ní jezdit desítky kilometrů s připravenou peněženkou.  

Budeme zdravotní péči pro občany Libereckého kraje bránit před důsledky pravicových experimentů. Ty jsou totiž jako celek velmi bolestivé i pro naprosto zdravého člověka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Romana Žatecká - profil

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Evropa se musí vrátit od lobbistů k podpoře pracujících

10:21 Zaorálek (SOCDEM): Evropa se musí vrátit od lobbistů k podpoře pracujících

Směrnice o minimální mzdě, posilování kolektivního vyjednávání a posilování práv zaměstnanců – to js…