Kubáček je ohromen: Neskutečná proměna ČSSD, Hamáček pochopil, na co lidé slyší. Zato ODS. V saku chodit i k rybníku?!

04.07.2020 12:30

POLITOLOGOVÉ Politické strany postupně zahajují kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami. Jaký účet voliči vystaví ČSSD, která v průzkumech stále kolísá na jednociferném výsledku? Může lepší strategie výrazně pomoci straně, která dříve mívala i přes 30 procent? Politolog Jan Kubáček chválí sociální demokraty, jak ke kampani přistoupili. Jako odstrašující příklad je prý naopak ODS.

Kubáček je ohromen: Neskutečná proměna ČSSD, Hamáček pochopil, na co lidé slyší. Zato ODS. V saku chodit i k rybníku?!
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Jan Hamáček na tiskové konferenci.
reklama

Podle Kubáčka bylo ze zahájení sociálnědemokratické kampaně znát, že to vzali do rukou podstatně jinak a lépe, než během posledních let.

„Když se podíváme, jak se sociální demokracie dlouhodobě prezentovala před tím, tak je to významný posun. Zároveň to bylo lidské a uvěřitelné. Příjemně jsem byl překvapen, že se ČSSD dokáže vyvarovat dvou věcí. Tou první je okopávání kotníků. Tato prezentace měla jednolité autorství, příspěvky měly hlavu a patu, aktéři se doplňovali, zdůrazňovali týmovost.

A s tím souvisí i druhá věc, že ČSSD po dlouhé době dokázala udělat prezentaci a argumentaci, která nebyla bafuňářská, nebyla to saka někde za stolem nebo určitý typ elitářství. Na tohle ČSSD dlouhodobě trpěla. Tento koncept už v současné době nemůže fungovat, ale stále to někteří předvádějí, třeba ODS, která si stále myslí, že v kravatě a saku promlouvat v hospodě, u rybníka nebo před fabrikou... Chci tím říct, že ČSSD možná pod tlakem a trochu kuriózně, ale vzpamatovává se a jde směrem svých rakouských kolegů a přestává dělat věci, které prostě nefungují a nejsou uvěřitelné,” hodnotí pro ParlamentníListy.cz Kubáček.

Fotogalerie: - S rouškami i bez

První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...
První schůze sněmovny po uvolnění mimořádných opat...


Sociální demokraté se teď, podle Kubáčka, představili dynamicky a lidsky. „Občas někteří používali i takovou tu ‚člověčinu‘, srozumitelné lidské příměry, a tohle zatím nejvíc ovládá jejich předseda Hamáček. Ten pochopil, co během koronaviru fungovalo, na co lidé slyšeli. Jednoznačně tak jde dobrým směrem, nemluvě o tom, že to má spád, je to uvěřitelné. Překvapilo mě, že sociální demokraté najednou byli schopni přijít se zapamatovatelnými údaji. Začal tam fungovat úplně jiný, profesionálnější přístup, a je tam i dobrý základ do budoucna, protože tohle budou moci rozvíjet,“ uvádí politolog.Anketa

Sledujete i letos seriál Chalupáři?

38%
62%
hlasovalo: 6467 lidí
Pokud je něco dobře postaveno na lidech a faktech, budou moci v kampani na zmiňovaný rozjezd pokračovat jak hejtmani, tak kandidáti do Senátu i ministři, a bilancovat výsledky. Mám dojem, že se dobře inspirovali Andrejem Babišem, ale zároveň se jim povedlo udržet svoji identitu a uvěřitelnost v tom, že nejde o béčko hnutí ANO, ale je to sociální demokracie.

Přeci jen bych ale zmínil jeden vlastní gól, který si, podle mě, sociální demokraté dali. Na tričkách měli nápisy „People First”. Česká sociální demokracie snad má na překladač a měli by si uvědomit, že všechno musí dávat do českých souvislostí. Je to hloupá chybka, stane se. Pak bych ještě dodal, že by měli dát za ucho svému kameramanovi, protože to občas bylo rozostřené a daleko. Rozumím, že to byl jakýsi ‚bytový” formát, což samo o sobě je dobrá myšlenka, zvlášť v době koronaviru. Na druhou stranu si říkám, že celková změna byla tak výrazná, že pozitiva převažují nad těmito chybkami, které je možné vyladit. Každopádně ta trička s nápisem v angličtině bych jim doporučil nechat na léto k sekačkám a rychle to dát do českého a uvěřitelného rozměru.

„Určitě může sociální demokraty těšit, že když se podívají na prezentace ODS, tak udělali dobře, že saka pověsili na věšák a šli do polotriček a košil. Hlavně jejich slovník je srozumitelný a zapamatovatelný. Mám pocit, že tam je velká vůle změnit komunikaci. Rozhodně mají šanci zaujmout, aniž by provokovali. A pokud někteří váhají, doporučuji zhlédnout prezentaci kampaně ODS, kde se přesně lze podívat, jak to bylo strašné. K rybníku se opravdu v saku nechodit,“ uzavírá svůj rozbor Jan Kubáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožené miliardy? Zapojení zpravodajské služby? Erik Best předkládá bombastickou verzi toho, kdo „propálil“ noční schůzku Prymuly

16:03 Ohrožené miliardy? Zapojení zpravodajské služby? Erik Best předkládá bombastickou verzi toho, kdo „propálil“ noční schůzku Prymuly

Do prozrazení Romana Prymuly na vyšehradské schůzce mohly podle Erika Besta zasáhnout významné byzny…