„Český párek: Jatka v Itálii, kuřata z Chorvatska, vylíhlá v Rakousku.“ Jak to chodí. Vidlák ví

23.11.2022 4:44 | Rozhovor

VIDLÁKŮV TÝDEN Existují vlastně opravdu české potraviny? Pracovník v zemědělství a drobný hospodář z Moravy, který vystupuje pod jménem Vidlák, tvrdí, že nikoliv. „Všude sedí úplně normální nákupčí a prodejci, kteří v jednom kuse porovnávají ceny všech potřebných surovin v celé Evropě,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. „A tak je běžné, že v párku vyrobeném v Kosteleckých uzeninách je drůbeží separát z jatek v Itálii, kuřata vyrostla v Chorvatsku a jejich líheň byla v Rakousku,“ popisuje.

„Český párek: Jatka v Itálii, kuřata z Chorvatska, vylíhlá v Rakousku.“ Jak to chodí. Vidlák ví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maso, ilustrační foto

Tak máme za sebou oslavy listopadu 1989. Provládní síly manifestovaly, jak je důležitá „svoboda a demokracie“ dnes, když ji ohrožuje Putin. Protivládní síly pod vedením Ladislava Vrabela táhly na Českou televizi. Jak se vám líbily oba druhy akcí? Zaznamenal Vrabel úspěch? Nic se tam nerozbilo, navzdory obavám.

Tentokrát jsem se protestů nezúčastnil osobně, protože v tuto dobu je zapotřebí orat a připravovat grunt na zimu. V době, kdy Vrabelovy protivládní síly vyrazily k České televizi, jsem zrovna stál za řídítky malotraktoru a nadával na ztvrdlou, suchou zem. Dva centimetry pod povrchem končila vláha a začínalo se prášit, takže jsem v té chvíli přemýšlel především o tom, že nebude-li tuhá zima se spoustou sněhu, máme na jaře zaděláno na zemědělský malér. Ovšem pokud se mi mé přání vyplní, tak nejspíš nebude dost plynu na topení a pro průmysl. Nevíte, nechystá Vítek Rakušan nějaký paragraf trestající rouhání? Protože přesně to jsem dělal celý sedmnáctý listopad. 

Všechny události z Prahy jsem zhlédl až ze záznamu, tedy nedostatečně. Naštěstí máme investigativní žurnalisty, kteří všechny manifestace bedlivě sledovali, a tak jsem se dozvěděl, že se Vrabelovy protivládní síly dopustily strašlivého zločinu, protože jedna samoživitelka měla čepici v národních barvách, které byly (ó hrůzo) špatně uspořádány. Tento jasný důkaz proruské orientace všech pětatřiceti tisíc demonstrantů převzala snad všechna veřejnoprávní mééédia a já jsem hned pochopil, že tito demonstranti jsou strašně nebezpeční, i když nic nerozbili a nikomu neublížili. Konečně jsem pochopil, proč tolik podprůměrných politiků a aktivistů požadovalo, aby se proti Vrabelovi zasáhlo se vší rozhodností. Ty čepice rozhodně nelze jen tak přejít. 

Pak mě ještě zaujalo pódium, na kterém se za ryčné hudby odvázaly jakési zdivočelé ženštiny, dostávaly se stále více do varu povzbuzovány diváky a... Další pokračování mi Česká televize ustřihla. Redaktoři zcela správně usoudili, že na takovou manifestaci evropských hodnot ještě nejsem připraven.

Naštěstí existují henty dezinformační weby, kde jsem mohl zhlédnout všechny kopulační pohyby aktérek a naučit se spoustu nových sprostých slov. Ty první hned z názvu skupiny. 

Mimochodem, to bude zřejmě ten důvod, proč tolik lidí na ty dezinformační weby chodí. Asi nemají rádi, když jim pravda a láska vystřihne ze záznamu to nejzajímavější.

Do konce roku bude ještě demonstrace sil, které koordinuje Jiří Havel. Nicméně na nějaký politický zvrat to nevypadá. Jak si poslední půlrok protestů proti vládě vyhodnotit a co by jejich organizátoři měli dělat příští rok jinak?

Především se ukazuje, že v naší malé zemičce máme malá protestní hnutí a tříštit je na neshodách mezi lídry je sebevražedné. Doufám, že to v příštích týdnech všem dojde a s pokorou se vrátí k poslední funkční verzi systému, což byla první demonstrace.

Byl bych rád, kdyby se všichni, ale opravdu všichni sešli na společném pódiu někdy koncem ledna či začátkem února. Aby tam méně mluvili, ale o to více demonstrovali vzájemnou jednotu a aby pohrozili reálnými nátlakovými akcemi. Zároveň jejich posluchači už budou vědět, jestli je v září jen strašili, anebo měli pravdu. Jirkovi Havlovi přeji teď v sobotu hojnou účast, aby všichni viděli, že se prostě potřebujeme navzájem. 

Minulý týden se nám společně podařilo vzbudit značnou pozornost uvedením příkladu, jak obchodní řetězce vydělávají na úkor zemědělců. Pojďme se podívat dnes na rostlinnou výrobu: obilí, brambory apod. V jaké situaci jsou naši zemědělci? Co a kdo jim škodí?

Našim zemědělcům nejvíc škodí, že v Německu či Rakousku jsou celkové dotace na hektar či dobytčí jednotku o dost vyšší než u nás. Dále jim škodí, že polský zemědělec nemusí svým námezdným silám platit zdravotní pojištění. Zcela logicky pak českým zemědělcům škodí mantra volného trhu, protože jak chcete na jednotném trhu konkurovat bratrům Němcům, Rakušanům a Polákům, když mají výhody, které vy nemáte, že?

Dále pak našim zemědělcům škodí náš ministr zemědělství jako žádný jiný politik před ním... A že to mnohdy byli neuvěřitelní šašci. Chce to jistě velký kus politického umu přesměrovat dotace tak, aby ti, co se pokoušejí produkovat levné jídlo, měli méně, a ti, kteří prodávají exkluzivní maso s příběhem za tisíc korun kilo, měli více. Ale vlastně by mě to nemělo překvapovat. Matně si pamatuju, že stejně funguje i ten evropský grýndýl. Tam se také dávají dotace bohatým, aby si koupili drahé elektrické auto, a peníze se na to berou obíráním chudých, kteří si pak nemohou dovolit ani levné auto. 

Ale vidím z toho poměrně snadnou cestu. Poslat pana ministra Nekulu, aby škodil pro změnu třeba na Ministerstvu průmyslu, tam po Síkelovi už není co zkazit, a pak buď zrušit henten volný trh se zemědělskými produkty, anebo zrušit v celé Evropě nerovnoměrné zemědělské dotace. Ale určitě jsem zase řekl něco totalitního, komunistického a nehodného evropského občana, takže vše zůstane při starém. Český zemědělec bude přemýšlet, jak na tom skvělém, jednotném a spravedlivém trhu uspět i s menší podporou a ultraneschopným ministrem. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

13:00 Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

„Mám tušení, že jednání Viktora Orbána se nazývá diplomacie a je skvělou alternativou k tomu, aby li…