„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

22.12.2024 4:44 | Rozhovor

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuje „potravinovou nesoběstačnost“ i „neochotu vlády použít nástroje na regulaci cen ve velkých obchodních řetězcích“. V souvislosti se zákonnou mediální novelou říká: „Trvám na tom, že je nemravné nutit platit občany za něco, co neužívají a užívat nechtějí.“ Rozebral i situaci na Ukrajině a dostal se i do Sýrie.

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř
Foto: Archiv Jana Hrnčíře
Popisek: Jan Hrnčíř

Prezident Petr Pavel i přes řadu výhrad z různých stran, ostatně i od něho samotného, podepsal zákon o státním rozpočtu na příští rok; rozpočet se schodkem 241 miliard korun. Co k tomu říci?

Především to bohužel není žádné překvapení, politici na obou stranách spektra si byli podpisem pana prezidenta zcela jisti. Je to o to horší, že pan prezident měl k dispozici analýzy a vyjádření ekonomů i vlastních poradců, jež dokládaly nevěrohodnost a netransparentnost předloženého rozpočtu. Což byl zřejmě i důvod jeho několikadenního váhání. Přesto jej nakonec podepsal. Já to vnímám jako chybu. Svůj podpis opřel o ‚záruky‘ ministra financí i předsedy vlády, kteří mu slíbili, že plánovaný schodek v žádném případě nepřekročí. Opírat se ovšem o takové sliby v situaci, kdy ví, že rozpočet není sestaven věrohodně, je podle mého názoru nesmyslné. 

Vládní koalice si řekla, že ještě málo oškubala své občany, a pro změnu chce zvýšit televizní a rozhlasové poplatky (ač slíbila přesný opak), tak to nemůžeme nechat jen tak,“ napsal jste před pár dny na svém FB. Co tedy říci k tolik diskutované mediální novele? A jak vidíte v současné době veřejnoprávní média?

Řekl bych k ní přesně to, co jsem napsal. Nejedná se o nic jiného, než o další snahu vytáhnout peníze z kapes občanů a zavádět v podstatě daň z internetu. Trvám na tom, že je nemravné nutit platit občany za něco, co neužívají a užívat nechtějí. Co se týče druhé otázky, veřejnoprávní média jsou postavena na zásadě nezávislosti na politických stranách, na neutralitě k politikům, na zásadě vyváženosti, objektivity atd. Přímo Česká televize musí mimo jiné poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů. Na redaktorovi v ČT byste neměl v žádném případě poznat, k jaké politické straně chová sympatie, natož aby jedné straně argumentačně stranil či pomáhal, a případným názorovým protivníkům např, skákal do řeči, nechtěl je nechat domluvit nebo jim vkládal myšlenky do úst. Tolik k teorii. A jelikož se tato teorie často nesetkává s praxí, je otázkou, o jaké veřejnoprávnosti zde vlastně mluvíme…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

K příčinám bytové krize a jaké řešení nabízí STAČILO! hovoří lídr hnutí za Plzeňský kraj Vítek Proko…