Až Rus stopne plyn. Co Fiala neříká. Petr Holec odhalil

19.07.2022 4:45 | Rozhovor

KONTEXT PETRA HOLCE „Francie, Nizozemsko, Španělsko nebo Belgie, které mají dost neruského plynu, se zatím jakéhokoli ‚solidárního‘ schématu EU odmítají účastnit. Řekněme, že jsou tradičně solidární samy se sebou,“ uvádí komentátor Petr Holec. A Německo jiný než ruský plyn nezajistí, takže se s námi nerozdělí, dodal Holec pro ParlamentníListy.cz. A navíc se na nás řítí další pohroma.

Až Rus stopne plyn. Co Fiala neříká. Petr Holec odhalil
Foto: Repro Youtube
Popisek: Komentátor Petr Holec

Premiér Petr Fiala pořád všechny ujišťuje, že když nám bude chybět ruský plyn, pomůžou nám prý solidárně Němci, s nimiž jsme nedávno uzavřeli dohodu. Samotnému Německu teď ale klesly zásoby plynu a je jen krok od přídělového systému.

Petr Fiala je poslední dobou plný hodně zábavných signálů a tohle je jeden z nich. Podepsali jsme jakousi dohodu o pomoci s Německem, které je na ruském plynu podobně závislé jako my. Takže si možná vzájemně solidárně pomůžeme tím, že případně budeme bez ruského plynu společně a v podobné bryndě. A jak víme, nikdy nic nehřeje tak jako společně sdílený průšvih, případně zima. Situaci realisticky popsal i deník Financial Times. Podle jeho komentáře teď sice některé státy EU, jimž nejvíc hrozí nedostatek ruského plynu, narychlo podepisují podobné „solidární“ dohody, jenže ty ruský plyn prostě nenahradí. Navíc země, jako třeba Francie, Nizozemsko, Španělsko nebo Belgie, které mají dost neruského plynu, se zatím jakéhokoli „solidárního“ schématu EU odmítají účastnit. Řekněme, že jsou tradičně solidární samy se sebou.

Premiér Fiala teď lidi taky ujišťuje, že plyn nebude součástí dalších protiruských sankcí, což je ironie. Za prvé to ani nebude potřeba, pokud ho Rusové opravdu vypnou, čehož se všichni v Evropě děsí. A že to klidně udělají, protože na rozdíl od ropy není pro Rusy plyn tak důležitý, a příjmy z něj proto oželí, jde o výrazně méně peněz. Nejen v tom se EU zle přepočítala, když prostě počítala, že se s Ruskem vzájemně drží v rovnocenném energetickém šachu, takže nám energie nevypne. Navíc s klíčově důležitou ropou Rusko prokázalo nečekanou kreativitu v obcházení sankcí EU. A za druhé by člověk od premiéra čekal, že když svou zemi hrdě postaví do čela pomoci Ukrajině včetně té vojenské, která Rusům tolik vadí, bude to mít strategicky líp rozmyšlené. Primárně se přece nezodpovídá Ukrajincům, ale Čechům.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…