Bývalý strážce cen energií Noveský: Pro šílené ceny elektřiny není vůbec žádný důvod. Kromě toho, že pomáháme platit německé výmysly

03.07.2022 0:01 | Rozhovor

Energii z ruského zemního plynu, kterého jsme loni spotřebovali 9,4 miliardy kubíků, není možno ničím nahradit. To je energie, kterou, když to vezmeme podle stávající výroby, vyrobí tři Temelíny a troje Dukovany. Ale Evropská unie z jeho dodávek vytváří obrovský problém a naše vláda s ní kolaboruje. „A proto říkám, že závidím Maďarům jejich Orbána a závidím Ukrajincům jejich Fialu. Podívejte se, jak se pan Orbán vzorně stará o Maďary a jak se pan Fiala vzorně stará o Ukrajince. Já bych si vroucně přál, aby se tak někdo staral i o Čechy,“ říká pro ParlamentníListy.cz expert na energetiku Ivan Noveský, bývalý první místopředseda ERÚ.

Bývalý strážce cen energií Noveský: Pro šílené ceny elektřiny není vůbec žádný důvod. Kromě toho, že pomáháme platit německé výmysly
Foto: Archiv IN
Popisek: Ivan Noveský

Slýcháme nejrůznější zdůvodnění, proč ceny energií v Česku tak prudce stouply a proč se s tímto faktem v podstatě musíme smířit. Co jsou podle vás hlavní příčiny drahoty elektřiny a plynu?

Žádné racionální zdůvodnění pro šílený nárůst cen energií neexistuje, kromě politiky Bruselu a – bohužel – politiky české vlády. To jsou dva hlavní důvody. Pokud vím, tak se v loňském roce, kdy na podzim krize gradovala, nespustil ani jediný nový blok jaderné elektrárny v České republice. Nevím ani o tom, že by se spustila jedna jediná nová moderní uhelná elektrárna v České republice. Čili důvod k tomu, aby narostly šíleně ceny elektřiny, z hlediska výrobních nákladů není žádný.

Navíc u nás elektřina z atomových elektráren vůbec nemá důvod růst, protože jsme, naštěstí, na tři roky dopředu zásobeni ruským palivem do jaderných elektráren. Není proto žádný důvod, aby cena rostla, kromě politických důvodů a kromě toho, že pomáháme financovat Green Deal, zejména tedy Energiewende v Německu, a aby, kvůli německým výmyslům, nesmyslně vysoká cena elektřiny ožebračovala české spotřebitele.

Mluví se o tom, že jde v podstatně o nevratný stav a s nižšími cenami už do budoucna nemáme počítat. Je to tak?

Vůbec to není nezvratné. Například na Slovensku provedli jednoduchou, ale přitom velmi sofistikovanou, úpravu. Protože nechtějí ožebračovat své občany, tak se chystali zdanit ty absolutně nadměrné zisky zejména z elektřiny z jaderných elektráren, a to 50 procent každý měsíc. V reakci na to se podnik Slovenské elektrárny, obdoba společnosti ČEZ, v němž má Slovenská republika něco přes 30 procent vlastnického podílu, během tří neděl se státem dohodl, že cena elektřiny bude zastropována na 62 eur za MWh, když na pražské burze se již blíží ceně 300 eur za MWh.

U nás má stát v podniku ČEZ podíl téměř 70 procent, to znamená, že u nás by vůbec nebyl žádný problém udělat přesně totéž. A bylo by velmi jednoduché to udělat, protože u nás už je navíc precedens, že se to děje. U fotovoltaiky, kde má ČEZ největší instalovaný výkon fotovoltaiky na českém území, už to dávno funguje. Je tam zákonem stanoveno mimořádné zdanění 20 nebo 21 procent. To znamená, že není vůbec žádný problém jít zákonem úplně stejnou cestou.

Co by tomu řekli minoritní akcionáři, jak se zpravidla namítá?

Ať se zlobí. Když se podíváte na výrobní cenu elektřiny z jaderných elektráren, která je nějakých 25 haléřů za kWh, a když si k tomu vezmete, že v extrémních případech zisk přesahuje 5000 procent, tak to je až nemravné. Každý podnikatel v České republice by byl velmi spokojen, kdyby měl stoprocentní zisk. Ale 5000 a více procent, to už je, jak říkají Němci, zu viel (přespříliš). Proto aktuálně nesmyslně vysoké ceny české elektřiny pro české spotřebitele vůbec nejsou nezvratné. Totéž by se mělo udělat i u uhelných elektráren, kde je zisk také neúměrný. I když je o něco menší než u jádra, protože tam do ceny ještě vstupuje cena unijních povolenek CO2.

Navíc tato zákonná daňová opatření by vůbec neznamenala, že by byl blokován export, roční prodej nadbytečné elektřiny 10 až 15 TWh, a že by se tento přebytek nemohl vyvážet přes některou burzu. To nikdo neblokuje. Ale nemá smysl, aby česká elektřina vyráběná v českých zařízeních, která jsou mnohdy ještě z doby tzv. socialismu, čili před rokem 89, kdy to platili úplně všichni, a za české náklady českými zaměstnanci, se prodávala Čechům za německé ceny. To je ekonomický i lidský nesmysl, který likviduje český průmysl a české občany a také ekonomiku a stále roztáčí spirálu inflace.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Rodičovská

Nemyslíte, že jste na navýšení rodičovské měli tlačit víc, když jste byli ještě ve vládě? Vím, že jste kritizovali to, jak nespravedlivě byla navýšena a o kolik, ale nic víc jste neudělali. Co myslíte, že víc uděláte teď, když už nejste ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Podnikatel Smetana: Dejme dohromady mocnou pronárodní sílu. Jako v Rakousku. Pozor na ANO

12:47 Podnikatel Smetana: Dejme dohromady mocnou pronárodní sílu. Jako v Rakousku. Pozor na ANO

ANO je ohebné a záleží na tom, s kým po parlamentních volbách bude skládat vládu, tvrdí podnikatel J…