Co zapomněla dodat Černochová. Rajchl varuje před salámovou metodou

05.05.2023 20:05 | Rozhovor

„Už jsme si to jednou v historii zkusili. S dočasností nemá nikdo lepší zkušenost než právě Česká republika.“ Advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl rozcupoval obrannou smlouvu mezi Českem a USA. „Salámová metoda, kterou vláda používá, mi velí být velmi ostražitým,“ podotýká. Do budoucna je podle něj jediná možná strategie – sbližovat se se státy, které mají podobné názory. „Ať už to bude Maďarsko, Itálie, Slovensko nebo po volbách Rakousko atd., a vytvořit frakci, která následně může v případě rozpadu Evropské unie vytvořit podobný ekonomický blok volného obchodu a pokračovat dál,“ navrhuje Rajchl.

Co zapomněla dodat Černochová. Rajchl varuje před salámovou metodou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jindřich Rajchl

Resort obrany odtajnil plné znění obranné smlouvy DCA mezi Českem a USA. Podle různých zdrojů text obsahuje několik pasáží, které jsou s otazníkem nebo mohou dávat tzv. bianko šek. Jak to hodnotíte vy?

My smlouvu hodnotíme jako velmi nezdařilou. Je to úlitba Spojeným státům americkým. Už jen z vyjádření paní Černochové, která říká, že se nám podařilo prosadit některé naše body, vyplývá, že smlouva byla nadiktovaná ze strany USA. My jsme ji podepsali s tím, že jsme si tam něco málo dodali. Absolutně odmítám, aby byla možnost rozmísťovat cizí vojenské jednotky. Už jsme si to jednou v historii zkusili. S dočasností nemá nikdo lepší zkušenost než právě Česká republika.

Že paní Černochová říká, že k pobytu cizích vojsk by byl potřeba souhlas Parlamentu ČR... – škoda, že už nedodává další informace. Vláda v současné době připravuje návrh změny Ústavy ČR, která by umožňovala odsouhlasit pobyt cizích vojsk pouze vládě bez souhlasu parlamentu. To už zapomíná dodat. Pokud by tato smlouva byla uzavřena a pokud by došlo ke změně Ústavy ČR, mohla by si vše odsouhlasit sama vláda. A dočasnost? Už jsme si zažili, jak může vzniknout z dočasného pobytu trvalý.

Zmíněnou smlouvu považujeme za vazalský akt ČR vůči Spojeným státům americkým. Naprosto odmítáme, že by v České republice pobývaly nebo se zdržovaly jednotky jakéhokoli jiného státu, než jsou jednotky ČR. Česká republika to vůbec nepotřebuje.    

Celá věc je ale opravdu prezentována tak, že by stejně musela jakákoli dílčí opatření projít Parlamentem ČR. Navíc, obdobnou smlouvu podepsala většina států NATO. Jednoznačně bylo řečeno, že smlouva nepovede k výstavbě amerických vojenských základen na území ČR ani ke stálé přítomnosti amerických vojáků. Že jejím účelem je nastavit obecné podmínky pro případné působení amerických vojáků v ČR…

Já myslím, že paní Černochová úmyslně lže. Snaží se zamezit hněvu občanů, kteří by jinak smlouvu nepřijali. Snaží se vytvořit zdání, že vlastně o nic takového nejde. A znovu říkám, že realita je taková, že vláda připravuje novelu, která by umožňovala odsouhlasit pobyt bez souhlasu komor Parlamentu ČR.

Viděli jsme, jak to bylo s nouzovým stavem. Ten se také nemohl prodlužovat, pak ho prodlužovali opakovaně a nacházeli kličky. Vůbec ale vůbec nemám iluze o tom, že by si tato vláda lámala hlavu se zákonem. V momentě, kdy tady jednotky budou, kdo jim řekne, že mají odjet? Snad paní Černochová? Nikdy. Jakmile tady budou, bude strašně těžké je právě odsud dostat. To víme všichni. Nejsme naivní. Z mého pohledu jde o jasnou záležitost.

Co se týká základen, snad mají jednotky oprávnění stavět určité objekty… Otázkou je, co je to za objekty. Já to prostě vnímám jako předpolí, že by tady byla trvalá vojenská základna. Zatím se to tak neříká, protože by to lidé nepřijali. Salámová metoda, kterou vláda ČR používá, mi velí být velmi ostražitým.   

Pokud kdokoli říká to, co vy, že zmíněná obranná smlouva není ničím jiným než pozvánkou cizí armády na naše území... to někteří označují za dezinformace a demagogii. A zaznívá, že je jasné, že tato smlouva se Rusku líbit nebude. Co vy na to?

To jsou klasické výmluvy. Nedávno jsem slyšel novou definici dezinformace, že dezinformace je jakákoli informace, která se nehodí současné vládě do krámu. Myslím si, že přesně tak to je. Vláda nemá v podstatě žádné informace. Vláda je zoufalá a hledá trapné výmluvy.

Expremiér Jiří Paroubek varuje před důsledky schválení smlouvy o obranné spolupráci s USA, na kterou kývla vláda. Otevírá podle něj vrata k tomu, aby tady byla v krátké době umístěna základna USA. Odpůrci vlády se sejdou 6. května na pražském Václavském náměstí. Budete se protestu také účastnit?

Ne. Nebudu.

Z jakého důvodu?

Vím, o co jde, ale pro mě je to demonstrace, která nepřináší žádné řešení. Jsem přesvědčen, že naopak takové demonstrace, jaká bude 6. května, naopak naší snaze škodí. Ale demonstrace pořádané stranou PRO jsou čistě ve prospěch České republiky. Zatímco demonstrace pana Vrábela neustále adorují Rusko a mají až hloupé požadavky, navíc nesplnitelné. Pro mě ta akce chystaná na 6. května jaksi snižuje relevanci našich argumentů a jen nás poškozuje. To je typ demonstrace, kde se jen něco řekne a půjdou domů.  

Právník Zdeněk Koudelka upozorňuje, že ke zmíněné smlouvě chybí výklad, ale ten náleží ke každé smlouvě. Výklad má prý být k dispozici prý až časem. Myslíte si, že není nutné počkat na výklad oné smlouvy?

Samozřejmě, že bude výklad účelově manipulován. Papír snese všechno. Jsem také právník. Něco jiného může být ve smlouvě, něco jiného je realita. Kdo vojenské posádce řekne, ať se seberou a odejdou? Nic takového nenastane. Když tu budou dočasně, pak alias natrvalo. Dočasný pobyt je ten nejdelší, který existuje.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Martin Exner byl položen dotaz

Koho myslíte těmi nácky?

Turka? A koho považujete za demokratické strany? Přijde mi, že problém této vlády je, že pokud nejde o vládní stranu nebo o názor, který prosazujete vy, tak je vše ostatní nedemokratické, populistické, dezinformační atd. Zamyslel jste se třeba vy sám nad tím, že něco děláte špatně, když se tak daří ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ještě jednou pro ty jednodušší revolucionáře., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenovasova , 06.05.2023 10:27:13
Nejdříve ujištění, že všichni chceme odstranit ty zaprodané diletanty z vlády. K tomu slouží několik cest. Generální stávka - tu hlupák z Aspenu nikdy nesvolá, proto ho musí odboráři vykopnout. Pak to snad půjde. Volby - dlouhotrvající devastace vykradené země by nás zasunula, jako plánovitě, hluboko zadluženou zemi, hluboko do análu EU i skomírající USA. A výstup z EU je tak složitý / viz VB - mnoho let vyjednávání /, a zdlouhavý proces a při naší ekonomické provázanosti s EU hospodářsky devastující. Proto je, než se EU rozpadne z důvodů naprostého diletantismu a neschopnosti, je nutné s ní jednat z posice suverejního státu a ne jim sloužit jako poskok. A souhlasím s tím, že by se opozice měla spojit a ne jen kalkulovat o svých výhodách při příštích volbách nebo i při odstranění této pavlády.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Lidi už toho mají dost. Nadávky je nezastraší. Václav Vlk st. Rakušanovi

4:44 Lidi už toho mají dost. Nadávky je nezastraší. Václav Vlk st. Rakušanovi

Ministra vnitra Víta Rakušana, milovníka teatrálních vystoupení, vyhrožování občanům a přemýšlení, j…