Dávat rovnítko mezi demokracii a Tibet je směšné. Vyvěšování vlajek? Pouhý exhibicionismus. Zkušený diplomat také o naší armádě, EU a hrozbě radikalizace mlčící většiny

24.03.2019 12:05 | Zprávy

ROZHOVOR Francouzský prezident Macron se vidí v roli nového Napoleona, přičemž nemá ani jeho možnosti, ani schopnosti. Evropu určitě nezachrání, naopak se ji snaží zavést do pekel. O tom je přesvědčen diplomat a bývalý poslanec Milan Šarapatka, který doufá, že výsledkem blížících se voleb do Evropského parlamentu bude návrat ke kořenům evropské integrace, k principu rovnosti mezi členskými státy, ale i odmítnutí diktátu tandemu Paříž, Berlín. Za nesmírně žádoucí považuje to, aby Česká republika co nejdříve začala plnit svůj závazek vůči spojencům v NATO investovat do své obrany minimálně dvě procenta HDP ročně s tím, že peníze půjdou skutečně do obranných schopností naší armády, a nikoli na zahraniční mise.

Dávat rovnítko mezi demokracii a Tibet je směšné. Vyvěšování vlajek? Pouhý exhibicionismus. Zkušený diplomat také o naší armádě, EU a hrozbě radikalizace mlčící většiny
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace "Češi Tibet podporují"

Ukázala nedávná návštěva Andreje Babiše v Bílém domě dobře nastavené vzájemné vztahy? Lze ji brát jako poctu? Bylo dobře, že český premiér navštívil i sídlo CIA?  

Návštěva Andreje Babiše v Bílém domě je nepochybně úspěchem jak Andreje Babiše samotného, tak celé České republiky. Nic na tom nezmění denunciační a jedovaté komentáře Babišových kritiků a oponentů. Ukazuje jednak znovu obnovený geostrategický zájem USA o středoevropský prostor, ale nepochybně také potvrzuje zájem o lukrativní byznysové projekty v České republice, ať už jde o zbraně, jádro, lithium a další. Spojené státy navíc nemají velký zájem na posílení a politickém i vojenském osamostatnění Evropské unie. Také proto pro ně může být prohloubení spolupráce s výrazným kritikem současné EU, Českou republikou, zajímavé.

Návštěva CIA je nepochybně velkým bonusem této návštěvy a naznačuje intenzivní spolupráci obou zemí v této oblasti. Mnozí zahraniční státníci navštívili před Andrejem Babišem Oválnou pracovnu prezidenta USA, ale jen málokterý z nich měl možnost jednat také v centrále CIA v Langley.

Jak hodnotit náš vzájemný obchod s USA? Co říkáte tomu, že jedním z výsledků návštěvy české delegace u prezidenta Donalda Trumpa má být dohoda ministerstva obrany o koupi vrtulníků od amerického dodavatele, takže italští a němečtí výrobci budou mít smůlu? Mají nyní Američané větší šanci podílet se na dostavbě jaderných elektráren v Česku? Proč je případně preferovat před Rusy? Neměli bychom dostavbu svěřit USA jako signál, že jsou to naši spojenci a jsme s nimi?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , NATO , Šarapatka , USA , Fenič , Trump , Macron

autor: Jiří Hroník

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina

Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…