Zatím jen vláda schválila návrh zákona na změnu fakultních nemocnic na univerzitní. Slibuje si od toho lepší hospodaření tohoto typu nemocnic a zvýšení jejich profesionální úrovně. Jenže zástupcům lékařských odborů (LOK) i České lékařské komory (ČLK) se tato koncepce nelíbí. Vidí v ní plíživou privatizaci špičkových lékařských zařízení. Například prezident ČLK Milan Kubek se k tomu v médiích vyjádřil takto: „Je to cesta k tomu, jak splnit dávný sen některých pravicových vlád zprivatizovat velice lukrativní zdravotnická zařízení.“ Jaký názor na tuto záležitost zastáváte vy sám?
S tou změnou bych neměl vůbec problém, protože jsme ji připravovali, když jsem působil na ministerstvu zdravotnictví a měli jsme ji i v našem volebním programu. Jenže tenkrát to mnoho pravicových politiků nechtělo, zvláště z ODS. Tvrdili, že pro ně je jediným vhodným řešením udělat z nemocnic akciovky, a tady by hrozilo právě to jmenované riziko překotné privatizace, které je pro mne nepřijatelné. Kvůli podobné koncepci přece skončil bývalý ministr Julínek. Lékařský odborový klub, který vždy podporoval ČSSD, je dnes proti tomuto návrhu sociálních demokratů a říká, že jedinou správnou formou fungování jsou státní nemocnice. To já ale považuji za obrovskou chybu, protože za současného stavu jsou vedení nemocnic hodně zpolitizovaná a ministr zdravotnictví má vždy na ně příliš velké páky. A pokud v těch nemocnicích, které jsou vlastně státními podniky, ví, že stát za ně ručí a v případě problému je pak i oddluží, tak to vyvolává velký morální hazard. Vedení nemocnic prostě potřebují dostat plnou odpovědnost, aby se starala sama o sebe, samostatně hospodařila, a ne, aby byla centrálně ve všem vedena. Ten návrh ale stejně neprojde, protože se proti němu zvedla i velká mediální kampaň, a navíc není na to do voleb dostatek času.
Čím dál víc se přetřásá problém nízkých českých mezd, které rostou pomalu i ve srovnání se Slovenskem či Polskem. Zmiňuje se problém pracující chudoby a masy lidí, kteří jsou jen krok od stavu chudoby. Jak tento problém řešit? Je to něco, co podkopává u našich občanů víru v západní orientaci naší země? Mohou za to komunisté, nebo ti, co přišli po nich? Jsou Češi „novodobí otroci“ a Česko „německý protektorát“, jak z části společnosti zaznívá?
To si myslím, že určitě ne. Růst mezd se u nás zpomalil zejména za nedávné finanční krize a pak se vhodně nenastartoval při dnešní konjunktuře. Důvodem jsou také velké odvody z příjmů jak ze strany podnikatelů, tak i zaměstnanců, a to strašlivě prodražuje cenu práce. Daňové zatížení by mělo být daleko nižší, ať si každý člověk může určit sám, za co vydá svoje peníze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Babiš , Heger , TOP 09 , zdravotnictví , Zeman
autor: Jan Štěpán
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
„Realističtí politici vycházejí z koncepce rozpadu globálního světa na makrozóny, formované okolo vl…
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu
- 21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“