Dneska šetří. Tenkrát řvali: Dejte víc! Holík z SPD zavzpomínal, co prováděl demoblok

31.05.2023 21:10 | Rozhovor

Sněmovní pamětník předkládá svědectví: „Byl jsem vyhozený ze dvou dozorčích rad.“ Bývalý poslanec a dlouholetý člen výboru pro životní prostředí Jaroslav Holík (SPD), který prozatím sekl s nejvyšší politikou, srovnává společenské poměry: „Musím uznat, že jsme měli dvakrát kladný rozpočet. Bohužel pak přišel covid a Andrej Babiš se nechal zviklat křikem opozice. Vzpomínám si dobře, jak řvali: Ne ne ne! musíme lidem platit víc, zastavit výrobu, cestování atd.“

Dneska šetří. Tenkrát řvali: Dejte víc! Holík z SPD zavzpomínal, co prováděl demoblok
Foto: archiv J. Holík
Popisek: Obálka knihy Velké cesty malých motocyklů Jaroslava Holíka

Předseda SPD Tomio Okamura obvinil předsedu vlády Petra Fialu, že neplní předvolební sliby. Premiér Fiala argumentoval v Poslanecké sněmovně vyrovnanou „daňovou zátěží“. Zakládal jste SPD, šest let působil jako člen předsednictva, osm let strávil v poslanecké lavici. Jak se díváte vy na novinky kabinetu a daňový balíček?

Všechny vlády od listopadu 1989 žijí z toho, že rozprodávají naši republiku. Všechny měly záporný výsledek. Výjimkou se stalo dvouletého období vlády Andreje Babiše. Nejsem vůbec jeho příznivec. Musím ovšem uznat, že jsme měli dvakrát kladný rozpočet. Bohužel pak přišel covid a Andrej Babiš se nechal zviklat křikem opozice. Vzpomínám si dobře, jak řvali: Ne, ne, ne! Musíme lidem platit víc, zastavit výrobu, cestování atd. Poslední dva roky byly katastrofální.
Došlo k výměně stráží a opozice opět křičí, že za všechno může on. Ať se podívají, jaké byly výsledky státního rozpočtu pod Babišovým vedením v minulých letech. 

Premiér Petr Fiala uvedl jasně, že čelí „nejdynamičtějšímu zadlužování po předcházející vládě…“

Dřívější opozice přesvědčila občany, že zná způsob řešení. Dostali se ke kormidlu a jejich řešení nefungují. Zadlužování pokračuje ještě rychlejším tempem než dřív. Základem fungování každé společnosti a organizace je ekonomika, pak sociální část, politika a ideologie. Pokud je ideologie stavěná před ekonomiku, něco je špatně. Jak říkával můj dědeček: „Kdo má peníze, má aj rozum.“
Místo toho, abychom uzavřeli díry v rozpočtu, kterými nám peníze utíkají, necháváme je být. Krmíme ideologické neziskovky, zvyšujeme daně, o kterých se tvrdilo, že se nikdy zvyšovat nebudou a snižujeme tempo valorizace důchodů.  

Každopádně reakce kabinetu se nemění. Vůbec nezvyšují celkově daně, naopak dávají do pořádku finance, provedou důchodovou reformu a zeštíhlují stát. V konsolidačním balíčku je podle premiéra důležitá výdajová stránka rozpočtu a je důležitější než příjmová. Co vy na to? 

(Smích). A snížíme daňové zatížení… Jde o odírání lidí, nic víc, nic míň!

Znovu opakuji, že Andrej Babiš není moje krevní skupina, ale musím připomenout, že jeho vláda potřebovala patnáct ministerstev a současná má osmnáct. Nejde jen o počet ministrů, každý má šest náměstků a pár stovek dalších pracovníků, což znamená další obrovské výdaje.

Když skončilo naše předsednictví, proč bychom měli mít ministerstvo pro evropské záležitosti? Zcela je mně nejasná také činnost Ministerstva pro vědu, výzkum a inovace, které vede paní Helena Langšádlová. Není vidět, ani slyšet, ať se na mě nikdo nezlobí!  

Navíc kabinet tvrdí, že se občané musí uskromnit. Lidé snižují teplotu v obytných domech, spotřebu elektrické energie, dostanou radu, jak si přibrat svetr a začít jezdit za nákupy do Polska. Přitom šly platy politiků nahoru. Jak se na to mají lidé dívat? My si budeme utahovat opasky a oni si je budou povolovat. To je krása! (Smích)
Jistěže ve státním rozpočtu nepůjde o zásadní položku, jen snížení platů by byl dobrý počin. Všichni by se uskromnili. Nevole mezi lidmi vře!

Každopádně hlavní důvod veškerých změn je konflikt na Ukrajině a ruská invaze.

Tragédie. V ukrajinském konfliktu se příliš nevyznám. Napadení Ukrajiny Ruskem odsuzuji. Každý konflikt se má řešit diplomatickou cestou, jenže ti, co chtějí, aby byla válka ukončena, jsou u nás ihned označení jako „chcimíři“. Ideologií současné doby je asi lidi rozhádat?
Válka je poslední, co může být. Bohužel na začátku druhého tisíciletí nejde o první konflikt.

Vidíte nějaké rozdíly, když se ohlédnete zpět?

Zalovte v paměti, co se za 34 let změnilo ve vztazích? Nebavíme se o materiálních hodnotách. Co se změnilo v mezilidských vztazích? Kdysi jsme měli kamarády, scházeli jsme se, jeden pomáhal druhému. Teď máme pouze obchodní partnery, politické spojence nebo konkurenci. Strašně jsme se změnili. Nevím, jestli je to k horšímu, nebo k lepšímu...
Lidí přibývá a povrch planety se nezvětšuje, naopak se zhoršily podmínky. Čím tohle může skončit? Bojem o přežití.
Vzpomněl jsem si na jednoho filozofa. Jmenoval se Thomas Robert Malthus, který už v roce 1798 prohlásil, že abychom regulovali lidstvo, musíme podporovat války, epidemie a přírodní katastrofy.  

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dokud lidi nepadnou, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejosefina , 31.05.2023 22:25:24
na h..u opravdu reálně,budou držet ústa i krok,bohužel...proto se tak všechny ty podivné neziskovky tlačí do vzdělávacího procesu na už pomalu mateřských školách,o vysokých a středních ani nemluvě.Vymývání selského rozumu je přímo posvěcené pravicí u moci!!Tak jak z toho??Bude se muset počkat,až mlčící většina bouchne do stolu.To ale nemusí vůbec přijít,homo debilus konzumus mlaská a mlaská..po nás potopa,bohužel,kapitalismus je nereformovatelný,protože je založen na hamižnosti,vyčuranosti,podrazáctví,korupci a lobismu.....voliči pětidemolice jsou toho příkladem,mají krátkou paměť i rozum......

|  7 |  0

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…