Na sněmovním semináři „Svoboda projevu na sociálních sítích“ prohlásil poslanec ODS Jan Skopeček, že na internetu jsou omezovány konzervativní, pravicové postoje, kdežto levicové progresivní názory mají zelenou. Poslanec za ANO Patrik Nacher kritizoval Facebook za to, že zjevnou lež o něm nesmazal, ale některé názory na nošení roušek ano. Vystoupil i poslanec Trikolory Václav Klaus, europoslanec za SPD Ivan David nebo herní vývojář Daniel Vávra, podle něhož panuje tendence z jedné strany říct, že určité názory jsou špatné, a ty umlčet. Pozváni byli i zástupci pirátů, ale s ohledem na složení panelistů se odmítli zúčastnit. Není s podivem, že strana, která bude po volbách zřejmě nejvíce ovlivňovat život v Česku, nemá zájem s ostatními diskutovat?
Já bych šla ještě dál. Piráti jsou typickými představiteli tzv. progresivní levice, což je právě ten proud, který má největší sklon své oponenty umlčovat. Neúčastnit se nějakého semináře je zcela v pořádku – nikdo nemá povinnost zúčastnit se ho, nikoho nelze nutit, tohle mě ještě nechává v klidu. Horší je, že řada pirátů má přesně ty zvyky, které seminář kritizoval.
Průměrná hrubá měsíční mzda v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 3,2 procenta, ale vzhledem k inflaci 2,2 procenta byl reálný růst jen jedno procento. Zaznamenal jsem prognózu, že za celý rok by reálné mzdy měly vzrůst o dvě procenta, ovšem jen díky růstu platů ve veřejné sféře. V soukromé sféře má dojít k růstu nominálních mezd, avšak ten nebude stačit na pokrytí poměrně citelné inflace. Jak dlouho je udržitelný stav, kdy platy ve sféře placené z veřejných rozpočtů rostou citelně rychleji než mzdy sféry soukromé, která „vydělává“ na sféru veřejnou?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník