Írán, Bidenův problém. Vraždy jaderných vědců nebudou zapomenuty, varuje analytik Štefec

24.02.2021 20:04 | Zprávy

ROZHOVOR „Pro Izrael jde o záležitost života a smrti. Pokud by nekontrolovatelný Írán vyvinul jadernou zbraň, situace by se prudce zhoršila v celé oblasti,“ rozebírá zahraniční jednání amerického prezidenta a Íránu vojenský analytik Jaroslav Štefec. Podle něj hrozí nebezpečí, že by Írán mohl menší jaderné hlavice distribuovat do zemí, kde by je nikdo nečekal. V rozhovoru vysvětlil, že Írán světové mocnosti nikdy nezapomene zabití šéfa ozbrojených sil ani íránských vědců, kteří na jaderném programu pracovali.

Írán, Bidenův problém. Vraždy jaderných vědců nebudou zapomenuty, varuje analytik Štefec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Americký prezident Joe Biden se nechal slyšet, že chce podpis Spojených států amerických vrátit pod jadernou dohodu, která měla Íránu zabránit vyvíjet jaderné zbraně. Zároveň však nechce rušit sankce vůči Íránu. Írán oproti tomu plnění oné dohody podmiňuje právě zrušením oněch sankcí. Nejde o takový bludný kruh?

Myslím, že Biden zatím nemá v politice vůči Íránu úplně jasno, jak by měla vypadat. Na jednu stranu se chce vymezit vůči předcházejícím Trumpovým krokům a chce zvýšit vliv Íránu, kde Spojené státy ztratily zrušením podpisu pod jadernou smlouvou prakticky jakoukoliv možnost kontroly. Kromě sankcí a ty, jak se zdá, nezabírají. Takže chtějí obnovit dohled nad kontakty Íránu, které Írán rozvíjí mimo systém a který tam funguje mimo dohled Spojených států.

Čili Biden se v první řadě snaží získat větší kontrolu nad zahraniční politikou Íránu a vrácení se k podpisu pod jadernou dohodou je jedním z těchto kroků. Ukazuje se, že sankce, které Spojené státy na Írán uvalily, neměly účinnost, a to z různých důvodů. Írán je relativně velká země, poměrně bohatá, a i když ji předcházející sankce poměrně významně poškodily, přece jen si buduje v rámci svých lokálních kontaktů, ale i kontaktů na mezinárodní scéně poměrně významné postavení. Snaží se dostat do takové vůdčí pozice v rámci islámského světa.

Jde totiž o to, že zanedlouho budou v Íránu volby a ani ajatolláh Chameneí (Alí, nejvyšší duchovní Íránu a hlava státu, 81 let, pozn. red.) není nejmladší člověk. Celkem se dá očekávat, že vliv islamistů v Íránu bude klesat, a tohle je jedna z cest, jak tento pokles proměnit v autoritu sil, které se snaží vymanit z role vůdce radikálního islamismu, jenž v současné době Írán ve světě zastává, a když se stále více dostával na pozici země, která významným způsobem podporovala mezinárodní terorismus.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…