„Minulý týden jsem byl ve Štrasburku, protože tam studuje syn. Jel jsem pro něj přes Německo. Přejel jsem česko-německou hranici i německo-francouzskou a nikde žádné kontroly,“ popisuje své zkušenosti z cestování uplynulých dnů bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, pro kterého byly zavřené hranice zásadní zásahem do života. „Vím od kolegů, že na dalších hranicích, např. česko-rakouské, to funguje obdobně. Samozřejmě každá země má stále svá omezení, která platí jak vůči místním občanům, tak turistům. Situace se sice vyvíjí dobrým směrem, ale stále ještě žádná země neuvolní opatření na nulu. Pokud se týká nás, Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, jsou čísla na nízké úrovni. Konkrétně Francie má ale snad trojnásobný počet nakažených za den. Takže na ulicích by se měly pořád nosit roušky,“ dodává.
Každá země zatím vyžaduje jiná potvrzení. „Mám za sebou první očkování a měl jsem s sebou potvrzení o testu, pro případ, že by to někdo na hranicích kontroloval,“ popisuje Rouček. „Ve Štrasburku hranice tvoří řeka, města jsou propojená stejně jako u nás například Polský a Český Těšín. Lidé chodí přes hranici nakupovat a nikdo to nekontroluje,“ zhodnotil.
Po Evropě cestují miliony lidí, provoz se zintenzivnil i kvůli prázdninám a ještě zhoustne. Pro celou EU bude od 1. července platit covid pas. „Očekávám, že hotely, penziony toto budou vyžadovat. Je důležité, aby byly podmínky sjednocené, aby lidé mohli jet na dovolenou a cestovat. Je to výborná myšlenka. Pokud by si každá země vytvářela podmínky po svém, vznikl by na kontinentu neskutečný chaos. Lidé by si jen stěžovali na problémy,“ podotýká.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu