Klaus ml.: Mrtví na covid? Kdyby hlásili, že někdo umřel na zánět střev, hrůzou přestaneme chodit na záchod. Obalte se igelitem a seďte doma

14.10.2020 13:57 | Zprávy

ROZHOVOR Vládní přístup k epidemii koronaviru je nesmyslný, lidé jsou strašeni. ParlamentnímListům.cz to řekl šéf Trikolóry a poslanec Václav Klaus s tím, že pokud by se online přenášela čísla úmrtí na zánět střev, lidé nebudou chodit na záchod a jíst klíčky. Riziko podle něho nepřináší zdaleka jen virus, ale i doprava a také ji vláda nezakazuje. Kdo se bojí, může se prý jen doma zabalit do igelitu a čekat s telefonem na záchranku, kdyby se mu tam něco stalo. Řešení krize jsou podle Klause úplně jinde.

Klaus ml.: Mrtví na covid? Kdyby hlásili, že někdo umřel na zánět střev, hrůzou přestaneme chodit na záchod. Obalte se igelitem a seďte doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.

Pane předsedo, úvodem stručná otázka, přišla nová opatření, co na to všechno říkáte?

Na rozdíl od pana prezidenta a pánů Babiše a Prymuly či demobloku, který po letní revoltě opět vyzývá k podpoře opatření, si upřímně nemyslím, že situace je vážná. Snažím se číst i rozhovory s normálními lidmi a viděl jsem rozhovor s přednostou resuscitační kliniky z Karlova náměstí, který jasně řekl, že tato nová opatření jsou pro ně největším úderem a když děti nebudou ve škole, spousta lékařek a sester zůstane doma. To nabourá schopnost zdravotnického pracoviště pečovat o lidi. Je to celé nesmyslné. 

Krom toho jsem přesvědčen, že plošná opatření nefungují, protože lidé tomu nevěří a jde tak o jinou situaci než na jaře, kdy se všichni chránili sami. Také jsem odvezl maminku i děti na chalupu, protože jsme nevěděli, co to přichází za mor. Teď už lidé vidí, že jde o nebezpečnou virovou nemoc, ale není to konec světa a snaží se chovat normálně. Zejména pak jde o likvidaci ekonomiky, to roste exponenciálně. Nesnáším lhaní kolem toho. Blábolili nám tu o chytré karanténě a chytrém pandemickém semaforu. Upřímně si řekněme, že žádná chytrá karanténa neexistuje, žádné trasování tu není. A pandemický semafor je tak chytrý, že Královéhradecký kraj svítil dlouho zeleně a náhle, ajta krajta, Náchodsko má největší počet pozitivních na tisíc obyvatel z České republiky a možná i na světě a najednou je celý kraj oranžový, jako kdyby to moje sedmiletá dcera přemalovala barvičkami. Žádná vládní opatření od května, června nepřišla. Stát se na nic nechystal, nemá žádné zálohy mediků ani nikoho. V nemocnicích také stát nic neřešil, ty organizace si to dělaly samy. Tím, že vláda opět vypne ekonomiku, se dostaneme akorát k pokraji bankrotu. Státní rozpočet už neexistuje.

K ekonomickým důsledkům celé věci se ještě dostaneme. Sám jste teď mluvil o určitém chaosu nebo nečinnosti během léta, kdy řada expertů varovala před podzimem. Co si z toho vzít?

Podle dikce vlády i většiny médií byla prioritou příprava na podzim, kdy se to znovu rozjede a stát nic nepředvedl. Jeden příklad, syn měl v létě půjčené auto a do Pece pod Sněžkou, kde bydlím, mi přišly tři pokuty z Rakouska, že jel na dálnici 110 a tohle stát bez problému zvládá. Brány to zaznamenají, automaticky odečtou, najdou majitele auta, přeloží se to ze švabachu do češtiny apod. Chci tím říct, že v jiných oblastech jsme technologicky mimořádně vyspělí a rychlí a z hlediska daleko důležitějších věcí nic takového nefunguje.

Další lež je, že vláda tvrdí, že se proinvestujeme do prosperity. To je podobná lež jako chytrá karanténa. Nic takového není. Stát sanuje obrovské výpadky příjmů, státní rozpočet neexistuje a že se někdo proinvestuje do prosperity? Totální bullshit (sračka, s významem blbost, pozn. red.). Třetí bullshit je strašení, že exponenciálně roste počet nakažených. Já jsem s prominutím matematik (a když za rok nevyhrajeme volby, tak zase budu) a počet nakažených rozhodně exponenciálně neroste. Počty sice přibývají a nechci tu dělat matematické okénko, ale exponenciála vypadá jinak, sorry.

Řada komentátorů právě upozorňuje na paradox, že v jednu chvíli jsme chlácholeni, že se vůbec nic neděje a za chvíli naopak pan vicepremiér Hamáček straší, že na ulicích budou chladicí boxy na mrtvoly…

Je to i nějaká zpráva o společnosti. Jak je svět globálnější a rychlejší, všechny zprávy včetně poplašných se daleko snadněji a rychleji šíří. Nonstop vidíte, jak někde byla nějaká hrozná bouřka a lidé z toho mají dojem, že dochází k hrozným změnám klimatu, protože to dřív nebývalo. Jenže dřív byla televize v Praze, Brně a Ostravě a když nepršelo támhle v Hovoršovicích deset kilometrů za Prahou, tak to nikdo nevěděl. Nikdo to neuměl natočit a do televize se to ani nedostalo. Teď má každý kameru v telefonu a cokoliv se stane, hned to máte online. 

Online zpravodajství o mrtvých je také divné. Průměrně zemře v České republice kolem tří set lidí denně, z toho zhruba deset na covid nebo s covidem, ale všechno vidíme hned. To je jako by se hlásilo, že teď někde umřela paní na zánět střev, za chvíli druhá paní a všichni přestanou chodit na záchod, protože z toho budou mít hrůzu. Jestli se nepletu, nemoci trávicího traktu jsou jednou z častých příčin úmrtí v České republice, snad i víc než v jiných zemích světa díky našemu těžkému a moučnému stravování. Také bychom lidi mohli vystrašit tímhle, že by všichni do měsíce začali jíst klíčky. 

Podle dostupných dat ministerstva zdravotnictví se těžký průběh a především úmrtí na covid týká hlavně lidí nad 65 let. U lidí v mladém či středním věku jde spíše o jednotlivce. Je nutné kvůli tomu de facto uzavřít celou společnost a finančně zlikvidovat tisíce a tisíce lidí, kterým to nehrozí? Místo toho mohl přijít třeba přísný zákaz vycházení pro rizikové skupiny…

Myslím si, že děti patří do školy a lidé patří do práce. I kdyby ta nemoc byla šestkrát horší. Tato opatření žádným řešením nejsou. Nemám žádná data o smrtnosti věkových skupin a nechci být besserwisser, jak říkají Němci, neboli chytrolín či chytroprd a nechci spekulovat. Studoval jsem matematiku, geografii a demografii a když se díváme na úmrtnostní tabulky, lidský život je bohužel konečný. Pokud je vám 90 let, pravděpodobnost úmrtí do dalšího roku je čtvrtina, takže máte 75 procentní šanci, že dožijete dalších narozenin. Taková jsou čísla. Takhle to na světě chodí, takže asi tak. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Radim Panenka

Proč jste vlastně kandidovala do EP?

Dobrý den, neustále jste tvrdila a tvrdíte, jak chcete v EP hájit zájmy občanů, hlavně teda těch mladých, ale přitom chcete být eurokomisařkou. Proč jste tedy vlastně kandidovala do EP a myslíte to, co říkáte vážně? Já to třeba chápu tak, že EP je pro vás jen pojistkou, abyste nějakou funkci měla, k...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

12:00 Konec se blíží. Profesor Jiří Svoboda PL o lhaní a dnešku

„Sále častěji mne napadá, že se blíží konec. Definitivní a neodvratný.“ Tato slova cituje režisér, p…