Konec unie. Ještě nikdy nebyl tak blízko. A čí rukou? Ekonom naznačil

14.10.2022 4:44 | Rozhovor

Německo se rozhodlo založením hospodářského a stabilizačního fondu o objemu 200 miliard eur naznačit ostatním členským zemím EU, že ho v podstatě nezajímá, jestli jsou schopny souběžně vysoké podpory. „Je to jeden z nejvýraznějších kroků k dezintegraci Evropské unie od jejího založení,“ říká pro ParlamentníListy.cz makroekonom Jaroslav Šulc. Zároveň ale zmiňuje možnost, že bychom se v tom vyhřátém vagónu projíždějícím mrazivou krajinou mohli někde na stupátkách svézt. To by bral z české strany jako diplomatický a ekonomický majstrštyk.

Konec unie. Ještě nikdy nebyl tak blízko. A čí rukou? Ekonom naznačil
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ing. Jaroslav Šulc, CSc., makroekonom

Německo se chystá podpořit stabilizaci cen energií zvláštním hospodářským a stabilizačním fondem o objemu až 200 miliard eur (až 4,9 bilionu Kč). K čemu tento krok může vést v rámci Evropské unie?

Německá ekonomika a její možnosti jsou zcela nesouměřitelné s ekonomikou kterékoli jiné evropské země, možná dokonce i Francie. Jestliže se tedy Němci v dané situaci rozhodli k takto masívní ochraně své ekonomiky, pak současně naznačili, že je v podstatě nezajímá, jestli jsou ostatní země Unie schopny souběžně vysoké podpory, samozřejmě úměrně ekonomické úrovni té které země. Přitom se ví, že žádná jiná země toho schopna není.

Jinými slovy, Němci v tuto chvíli vyslali ostatním zemím EU vzkaz, že Deutschland Erste, Německo na prvním místě, a že tu svoji hegemonii v Evropě v této energetické krizi jenom zvýrazní. Že jim ostatní v tuto chvíli prostě přestanou ve většině oborů konkurovat, protože nebudou schopni takhle masívních investic jako oni.

Je to drsné to takhle říct, ale je to jeden z nejvýraznějších kroků k dezintegraci Evropské unie od jejího založení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …