Marek Benda k výročí Listopadu: Je špatné kastovat, že toto jsou ti praví pokračovatelé. Mám obavy, jak mi znovu začínají říkat, co smím dělat

17.11.2018 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Demokracie není podle poslance ODS Marka Bendy něco, co máme navždy, na věčné časy. „To jsou věci, které si každá generace musí svým způsobem hájit a musí se o ně starat. To není nějaký automat, který může vydržet,“ prohlásil syn známého disidenta a polistopadového politika Václava Bendy v rozhovoru PL k výročí 17. listopadu 1989. A současně uvedl, že podle něj je celá vláda Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana do značné míry rehabilitací předlistopadových poměrů.

Marek Benda k výročí Listopadu: Je špatné kastovat, že toto jsou ti praví pokračovatelé. Mám obavy, jak mi znovu začínají říkat, co smím dělat
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda

Myslíte si, že současná kauza kolem premiéra Andreje Babiše a jeho syna v případě farmy Čapí hnízdo se nějak promítne do oslav výročí 17. listopadu 1989? Už čtvrteční demonstrace na Václavském náměstí byla nejmohutnější v tomto roce.

To samozřejmě uvidíme. Myslím, že premiér si dá velký pozor, aby, pokud vůbec vyrazí na Národní třídu, tam šel v době, kdy tam nejsou občané, protože by se jinak spíše se zlou potázal. A předpokládám, že protesty, které proběhly ve čtvrtek, budou v nějaké podobě na našem území pokračovat. Uvidíme, jak moc se promítnou do oslav 17. listopadu.

Mají takové pouliční protesty a demonstrace dnes, tedy v době, kdy můžeme svobodně volit, nějaký smysl? Mohou něco ovlivnit ve chvíli, kdy demokratická opozice je bezmocná, když prezident prohlásí, že i kdyby byl trestně stíhaný premiér Andrej Babiš kvůli podezření z možného maření vyšetřování své kauzy z postu premiéra odvolán, že ho stejně už potřetí jmenuje znovu do čela vlády?

Občané mají právo se vyjadřovat, to je jeden ze základních atributů 17. listopadu, tohle jsme chtěli. Tohle právo se nemá nikomu zakazovat. A samozřejmě v tomto směru je to v pořádku. Je otázka, jestli na to politici berou zřetel nebo neberou zřetel. Vidíme, že nám prezident opakovaně vzkazuje, že je mu to jedno, ať se demonstruje, jak chce. Myslím, že mnoho jiných politiků je na to mnohem citlivějších. A demonstrace se tady konají v té či oné podobě, k té či oné vládě od roku 1989 opakovaně. Někdy vedly k nějakým posunům, někdy nevedly. Záleží na jejich masovosti, na odezvě společnosti a na spoustě dalších věcí.

Myslíte si, že organizátoři posledních demonstrací, hnutí AUVA, Milion chvilek pro demokracii a další, pokračují v odkazu 17. listopadu, v odkazu ideálů Václava Havla a tehdejších studentů, mezi kterými jste byl i vy? Bojují stejně jako lidé, kteří v roce 1989 vyšli do ulic, za to, abychom byli svobodným, demokratickým a právním státem? Jsou podle vás vašimi pokračovateli?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Benda , Havel , listopad 1989

autor: Libuše Frantová

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský

„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…