Ne sedět doma a po parcích. Každý může pracovat! Babiš účtuje a přitvrzuje

14.09.2021 11:02 | Rozhovor
autor: Martin Huml

ROZHOVOR S PREMIÉREM Ať si tam ústavní soudci jdou bydlet, reaguje pro ParlamentníListy.cz premiér Andrej Babiš (ANO) na to, že Ústavní soud zrušil možnost vyhlašovat tzv. bezdoplatkové zóny. Tedy oblasti, kde nebude vyplácen doplatek na bydlení. Starostové tento nástroj považovali za prostředek proti přistěhovávání dalších nepřizpůsobivých, které dovážejí tzv. obchodníci s chudobou: Ti nadcení ceny bydlení a pak od státu kasírují doplatky.

Ne sedět doma a po parcích. Každý může pracovat! Babiš účtuje a přitvrzuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Babiš ParlamentnímListům.cz též řekl, že s ministryní Maláčovou nemá smysl nic řešit. Premiér, který kandiduje v Ústeckém kraji, má už dost problémů s nepřizpůsobivými. „Je zapotřebí zavést u příjemců dávek společenskou odpovědnost, nemohou pouze sedět doma nebo venku po parcích a nedělat nic,“ řekl. Vyplácení dávek chce svěřit radnicím.

Opoziční senátoři docílili u Ústavního soudu zrušení bezdoplatkových zón. Proč dle vás v tomto volebním období Ústavní soud vyhověl opozici již poněkolikáté?

Vždy když senátoři prohrají nějaké hlasování v Senátu nebo mají na věc jiný názor, pokouší se výsledek zneplatnit. A Ústavní soud jim jde svými názory na ruku. De facto se vedle Sněmovny a Senátu stal třetí komorou Parlamentu. Bezdoplatková zóna byl jeden z mála účinných nástrojů, jak mohli starostové efektivně bojovat s obchodníky s chudobou, kteří za své nájemníky inkasují vedle příspěvku na bydlení i doplatky na bydlení. Bezdoplatková zóna tohle inkasování dávek a doplatků znemožňovala a zároveň tak řešila i sestěhování nepřizpůsobivých na jedno místo. Rozum mi tohle rozhodnutí Ústavního soudu nebere. Doporučil bych pánům soudcům, aby se na pár týdnů nebo lépe měsíců přestěhovali do sociálně vyloučených lokalit, aby sami zažili v praxi, jaké je soužití s těmito občany a jak bezzubé jsou nástroje státu, měst a obcí i pracujících občanů tyto sociálně nepřizpůsobivé lidi řešit, když se do nich díky zrušení bezdoplatkových zón budou stěhovat další a další nepřizpůsobiví lidé, když Ústavní soud ruší městům a obcím vyhlášky, které řeší chování na veřejných prostranství a další nástroje, kterými se stát i města chtějí bránit, a přitom sám nenabízí lidem, které obchod s chudobou trápí, žádné jiné řešení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …