Některým se to náramně hodí. Být doma za 80 procent platu? Ivo Strejček také o Milionu chvilek. Za cizí peníze revoluci? Snadné, raději by měli...

22.05.2020 20:05 | Zprávy

ROZHOVOR „Stali jsme se obětí „vědecko-lékařského“ ovládnutí společnosti,“ říká bývalý europoslanec Ivo Strejček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz o výjimečných opatřeních, kterým jsme se v posledních měsících všichni nuceně podrobili v důsledku boje s novým koronavirem. Strejček některá opatření považuje za špiclování, pozoruje však také, že nouzovým režim některým lidem vyhovuje. „Proč ne? Být doma za 80 % platu? Žákům, studentům a mnohým učitelům se také ani nesnilo, že by tu mohly být tak dlouhé a příjemné prázdniny! A tak dále...,“ vyjmenovává. Sám roušku nenosí, chce tak demonstrovat svůj názor. Strach prý máme mít z jiných věcí. A věnuje se i Milionu chvilek a tomu, co by lidé kolem Mikuláše Mináře měli dělat, ale nedělají.

Některým se to náramně hodí. Být doma za 80 procent platu? Ivo Strejček také o Milionu chvilek. Za cizí peníze revoluci? Snadné, raději by měli...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Strejček

Máme za sebou dva měsíce koronavirových omezení. Jak na ně s odstupem nahlížíte? Čemu pomohla, čemu ublížila?

Je snadné být po bitvě generálem... a proto se nechci pouštět do zjednodušujících hodnocení a odsudků. Zprávy přicházející z okolního světa spolu s mediálním věštěním katastrofy, to vše lidi vystrašilo a vláda na začátku prostě jednat nějak musela. Že si ovšem polohu „nouzového stavu“ pánové Hamáček a Babiš i epidemiolog Prymula oblíbili, že se v roli hlasatele nových pořádků spolu se soudružkou Maláčovou našli, to bylo s každým dalším dnem jasnější.

Naše životy byly obráceny vzhůru nohama. My jsme v Institutu Václava Klause v průběhu tohoto složitého období připravili sérii 12 textů, které jsme vydali ve sborníku Karanténa. Doporučuji k přečtení a k zamyšlení. Dokonce i těm, kteří s námi nesouhlasí. V našich textech nehodnotíme jednotlivá rozhodnutí vlády; přemýšlíme o důsledcích této krize. Nejen ekonomických, ale zejména společenských, v něž tato krize vyústí. A příliš optimističtí nejsme.

Jak hodnotíte dosavadní práci epidemiologa Romana Prymuly? Bylo něčeho až příliš?

Můj názor je asi menšinový, ne-li okrajový, ale já zcela principiálně odmítám epidemiologické diktátorství pana Prymuly. Stali jsme se obětí „vědecko-lékařského“ ovládnutí společnosti. Politika byla ve vleku medicínského rozhodování. A medicína rozhodovala medicínsky. Bylo a je jí jedno, jaké společenské a ekonomické důsledky její nařízení budou mít.

V jednom z našich textů přinášíme výpočet, že na koronavirus, pouze na koronavirus, zemřelo v ČR 0,0022 % obyvatel. S úctou ke každému životu, máme se z této „hrozby“ ekonomicky vzpamatovávat dlouhá léta do budoucnosti?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bývalá šéfka úřadu: Poslat syna na Ukrajinu? Postavila bych se tomu i za cenu zastřelení

5:00 Bývalá šéfka úřadu: Poslat syna na Ukrajinu? Postavila bych se tomu i za cenu zastřelení

„Úroky vysoké tak, že běžný mladý člověk nemá šanci nebo se musí zadlužit na třicet let! To je tak m…