Okamura: Chceme svrhnout vládu. Jinak může nastoupit ulice

31.08.2022 22:22 | Rozhovor

„Skutečně hrozí, že občané půjdou do ulic a budou chtít tuto vládu svrhnout. My ji chceme svrhnout politicky.“ Předseda SPD Tomio Okamura má jasný koncept pro jednání Poslanecké sněmovny při hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Hnutí SPD už rozjelo kampaň, která ve čtvrtek pokračuje tradiční poutí v Brně. „Poprosil bych čtenáře Parlamentních Listů, aby sledovali mé sociální sítě, kde přesně uvádím, jestli se poutě zúčastním i osobně,“ říká Okamura.

Okamura: Chceme svrhnout vládu. Jinak může nastoupit ulice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy prosazuje SPD již dlouho. Zítra chce hnutí ANO vyvolat hlasování v Poslanecké sněmovně. Jak bude hlasovat klub SPD?

Vývoj je jiný. Já konkrétně jsem oslovil hnutí ANO už před mnoha týdny, jestli by nám pomohli s vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě. SPD má pouze 20 poslanců a k vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba 50 poslanců. Bez poslanců hnutí ANO, druhé opoziční strany, hlasování nelze vyvolat. Jsem rád, že se po týdnech váhání konečně rozhodli a jdou do toho s námi. Schůze je vyvolána hlasy poslanců SPD i ANO, a jak říkám, iniciativa vzešla od poslanců SPD. Náš postoj je jasný, my se už delší dobu snažíme politicky svrhnout vládu Petra Fialy. Nejdůležitějším důvodem je, že vláda odmítá řešit zdražování a pomoct lidem. Miliony lidí se dostávají do neřešitelných sociálních a finančních problémů.

Druhým důvodem je, že s podporou premiéra Petra Fialy prorostl organizovaný zločin, korupce a styky s mafií do nejvyšších pater vlády a státní správy. Vládou dosazený nový šéf tajné služby (ÚZSI) Petr Mlejnek rezignoval na svoji funkci na základě tlaku opozice – a rád bych zdůraznil, že nebyl odvolán, ale rezignoval na základě tlaku opozice. Celá koaliční vláda přitom opakovaně deklarovala, že stojí za Vítem Rakušanem (STAN), že stojí za organizovaným zločinem, korupcí a styky s mafií v rámci hnutí STAN a TOP 09.

Jak víme, do kauzy Dozimetr je zapleten i europoslanec TOP 09 a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a místopředseda Sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek, který Petra Mlejnka přímo doporučoval Vítu Rakušanovi jako šéfa ÚZSI. Tady se nám všechny nitky v této konkrétní záležitosti spojily. Petr Mlejnek je dlouhodobým přítelem Michala Redla, blízkého spolupracovníka mafiána a zločince Radovana Krejčíře. Jak víme, ještě před půl rokem si domlouval kšefty s obviněným Pavlem Dovhomiljou; korespondence je zveřejněná samotným Dovhomiljou s tím, že už nemá co skrývat. Vše se děje pod primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).

Proč to všechno říkám? Vláda Petra Fialy je prorostlá styky s organizovaným zločinem a ve stranách je korupce. To jsou důvody, proč vláda Petra Fialy musí skončit, protože občané této republiky potřebují vládu, která jim pomůže. Všichni víme, že má důvěru tak 20 procent občanů. To je na demisi!      

Zaznívá kritika, že právě v této době není vhodné destabilizovat vládu hlasováním o důvěře, zvlášť v době našeho předsednictví EU. Co vy na to?

Úplný nesmysl! To je jakoby někdo říkal – nechte zloděje krást ještě půl roku, protože krade málo. Tuto argumentaci vládních politiků a vládě nakloněných novinářů musím úplně odmítnout. Pokud vláda Petra Fialy ihned neodejde, skutečně hrozí kolaps České republiky. Už teď krachují firmy a hrozí nárůst nezaměstnanosti. Miliony občanů se dostávají do neřešitelných finančních problémů. Za vlády Petra Fialy dochází k nárůstu exekucí. Je potřeba ihned vládu vyměnit, aby způsobila co nejméně škod České republice.

Je úplně nepřijatelné, aby vláda, jejíž součástí je organizovaný zločin, vláda, která neumí vyřešit problém drahých energií a potravin byla ještě u vlády. Navíc třetinu předsednictví má Česká republika za sebou, a nic to nepřineslo. Stojí 2,4 miliardy korun! Raději znovu opakuji, že předsednictví nás stojí 2,4 miliardy korun. Vláda Petra Fialy stanovila doslova prioritu číslo jedna – pomoc Ukrajině a její vstup do EU. Priority vlády se úplně míjejí s prioritami ČR a s potřebami českých občanů a firem. To je jen další důvod pro okamžitý odchod Petra Fialy.   

Slyšíme zásadní vystoupení některých členů ODS. Např. ministr Pavel Blažek varoval před revolucí a hejtman Kuba před krachem firem. Co soudíte o tom, že část ODS evidentně začala říkat v podstatě to, co opozice?

Důvod, proč to začali říkat, je jednoduchý. Mají strach. Mají strach z neschopné vlády Petra Fialy. Protože jsou také členy ODS, chtějí si zachránit politickou kůži. Tato vláda je nejneschopnější od roku 1989. Je to vláda, která nehájí zájmy českých občanů a českých firem. Hájí zájmy Washingtonu a Kyjeva. Nechce pracovat pro občany České republiky.

Vyjádření dvou politiků ODS je snaha zachránit si politickou kůži, protože vidí, že vláda, pětikoalice ve složení ODS, STAN, KDU-ČSL, Pirátů a TOP 09 je katastrofou pro Českou republiku. Hlavně oběma těmto lidem nejde o Českou republiku, o tom jsem přesvědčený. Vědí, že už je hodinu po dvanácté, proto už hovoří tak, aby si zachránili vlastní politickou budoucnost. Vědí, že s Petrem Fialou nehnou. Dostává miliony lidí do neřešitelných situací. Skutečně hrozí, že občané půjdou do ulic a budou chtít tuto vládu svrhnout.

My ji chceme svrhnout politicky. Já to přiznávám. Čím dříve, tím lépe. Už po volbách jsem upozorňoval na to, že koalice obelhala lidi. Znám je. Sedím s nimi v poslaneckých lavicích, mnohokrát jsem s nimi mluvil. Jsou to absolutně neschopní diletanti. Lidé si mysleli, že neříkám pravdu. Varoval jsem před tím. Teď všichni občané pociťují na vlastní kůži, jak je tato vláda doslova zadarmo drahá. Tisíce korun už vytahala každému občanovi z kapes.        

STAN navrhuje, aby se pomoc českým domácnostem v rámci úsporného tarifu zvýšila ze 4 na 10 tisíc korun. Očekáváte změnu k lepšímu?

STAN lhal, lže a bude lhát. Vždyť naposledy minulý týden vláda řekla, že v rámci tzv. úsporného tarifu dostanou občané snad tisíc korun měsíčně. Plivnutí do moře. V okamžiku, kdy se tak zdražuje? Máme tři týdny do komunálních voleb – a oni se snaží obelhat občany. Řeknou nějakou částku, kterou vůbec nemají projednanou.

Stejně to dělají Piráti, kteří asi před dvěma dny řekli, že chtějí, aby odešel Petr Mlejnek, ale zároveň řekli, že budou hlasovat pro důvěru vládě. Divadýlko! Úsporný tarif je totální selhání vlády Petra Fialy. Je potřeba řešit příčiny, ne následek. Úsporný tarif je totální selhání vlády Petra Fialy. Nevyřeší drahé energie.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi už toho mají dost. Nadávky je nezastraší. Václav Vlk st. Rakušanovi

4:44 Lidi už toho mají dost. Nadávky je nezastraší. Václav Vlk st. Rakušanovi

Ministra vnitra Víta Rakušana, milovníka teatrálních vystoupení, vyhrožování občanům a přemýšlení, j…