Ozbrojené konflikty eskalují, arzenály se posilují. A Fiala, Bartošek nebo Piráti tomu ještě tleskají. Miroslav Grebeníček varuje a cituje papeže

18.04.2021 9:59 | Zprávy

CIVILIZACE A MY „Vakcíny proti covidu byly vyvinuty i s využitím veřejného vědeckého poznání a za mimořádných veřejných investic do podpory jejich vývoje a výroby. Přesto špičky Evropské unie, Spojených států a Velké Británie umožňují, aby si licence na výrobu vakcín zcela přivlastňovaly soukromé monopoly, které je odmítají zpřístupnit a licitují o ceny, o objem výroby a dodávek,“ všímá si poslanec a bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. „Lze věřit, že evropská byrokracie a její instituce nestranně posuzují vakcíny podle kvality a ne podle měřítek konkurence a politické vhodnosti? Ruský Sputnik V nebo čínské vakcíny představují při kšeftech s vakcínami a honbě za zisky nežádoucí konkurenci,“ dodal. A to ještě nevěděl, co se rozpoutá v sobotu večer kolem kauzy „Rusové ve Vrběticích“.

Ozbrojené konflikty eskalují, arzenály se posilují. A Fiala, Bartošek nebo Piráti tomu ještě tleskají. Miroslav Grebeníček varuje a cituje papeže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček

Neobáváte se, že v době po covidu se ještě více prohloubí nůžky mezi bohatými a chudými?

To, co nyní již déle než rok probíhá v souvislosti s pandemií covid, má, pokud jde o společnost a ekonomiku, množství velmi rozporných dopadů a souvislostí. S řešením pandemie jsou spojeny ohromné ekonomické náklady a přijímaná protiepidemická opatření a omezení se velmi těžce projevují jak ve ztrátách na životech a škodách na zdraví a v zatížení zdravotních systémů, tak i v oblasti výroby, obchodu, cestovního ruchu nebo služeb.

Současně si ale nelze nevšimnout, že vedle chudnoucích vrstev a těch, kdo sčítají ztráty, jsou i ti, kdo v období pandemie anebo dokonce díky ní inkasují mimořádné zisky. Mezi nimi i farmaceutické monopoly, které s veřejnou podporou vyvinuly a vyrábějí vakcíny, ale jde jim o soukromý zisk, kdy si přivlastnily licence a diktují si podmínky, určují rozsah výroby a dodávek a licitují o ceny.

Vedle enormních dluhů a ztrát na jedné straně jsou tu tedy i zisky na straně druhé. Ze všech dosavadních zkušeností si troufám tvrdit, že dluhy a náklady pandemické krize nakonec nebudou platit ti, kdo na ní vydělali, ale především zaměstnanci a slabší podnikatelé. Také v globálním měřítku výrazněji na situaci doplatí chudší a ekonomicky slabší země.

Asociální pravice hraje s lidmi v České republice nepěknou hru, píšete ve svém posledním textu a zmiňujete také, že jí papež o Velikonocích nastavil zrcadlo. Jak? Můžete vysvětlit?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Kde na své plány chcete brát finance?

Vy pořád jen říkáte, jak byste navyšovaly tu a tam rozpočty, platy, sociální dávky atd. To je sice hezké, ale proč už neříkáte, kde na to brát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

16:27 Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

Sobotní atentát a ikonické fotografie s odhodláním uprostřed krve podle Štěpána Kotrby Donaldu Trump…