Politické neziskovky devastují vzdělání. Podrobnosti o utajené revoluci v českých osnovách. Cílem je poslušný Evropan, zní z Trikolóry

12.03.2021 9:54 | Zprávy

ROZHOVOR „Ohmův zákon děti umět nemají, ale hvězdičky na vlajce Evropské unie si spočítat budou muset,“ popsala s nadsázkou Natálie Vachatová z hnutí Trikolóra plánovanou budoucnost českého školství. Poděkovat můžeme například neziskovým organizacím Otevřená společnost a Genderová expertní komora, které prosadily změny Rámcových vzdělávacích programů.

Politické neziskovky devastují vzdělání. Podrobnosti o utajené revoluci v českých osnovách. Cílem je poslušný Evropan, zní z Trikolóry
Foto: repro Facebook
Popisek: Členka Trikolóry Natálie Vachatová

Pandemie vedla k omezení řady občanských svobod, kterých jsou lidé dočasně ochotni se vzdát. Nemáte ale obavu, že mocným to zachutná?

Tato obava je na místě. Bez kontroly Parlamentu, která se ještě oslabila schválením pandemického zákona, se vládne snadněji. Vláda se už nemusí „zdržovat“ výběrem dodavatelů dle zákona o zadávání veřejných zakázek a navíc může omezovat celou řadu práv a svobod občanů a ještě se u toho tvářit, že lidem pomáhá. Toho se bude chtít vzdát jen těžko, obzvlášť když se taková „příležitost“ nemusí znovu opakovat.

Řada lidí rýsuje „dezinformační“ linku mezi odpůrci pandemických opatření, odpůrci zelené ekonomiky a dokonce odpůrci migrace, že prý jsou to všechno iliberální proruští trollové, kteří chtějí zasít pochybnosti do Evropské unie. Není to ale spíše z druhé strany důkaz, že tito lidé chtějí omezovat jiným svobodu, jen se dle potřeby dovolávají životního prostředí, multikulturního obohacení nebo veřejného zdraví?

Na to, abyste neměl důvěru v pandemická opatření, nemusíte být nutně ruský troll, stačí mít zdravý rozum. Je paradoxní, že nálepku konspirátor a dezinformátor nejčastěji slyšíme z úst toho, komu nejvíce překážejí demokratické postupy, a solidaritou se zpravidla ohání ten, kdo nejvíce rozděluje společnost svou netolerancí vůči opačným názorům.

Ve skutečnosti si kritiky a odpůrce pandemických opatření vláda vypěstovala sama. Opatření byla hned od počátku nastavena natolik rozsáhle, složitě, chaoticky a zčásti nelogicky, že postupně klesala důvěra v ně, až se u mnoha lidí zcela vytratila. Přičemž ta opatření, která měla doporučující charakter, „zazdili“ sami její představitele tím, když je sami vzápětí porušili.

Minulý týden jsme dokonce v České televizi v Událostech slyšeli, že název vakcíny „Sputnik“ je záměrný odkaz k ruskému soupeření se Západem za studené války. Co dodat k takovému pohledu, kde i vakcína, která má ukončit pandemii, je vykládána jako „hybridní zbraň“?

Pochybuji, že by Rusko nechalo své vlastní obyvatele očkovat „hybridní zbraní“. Kdyby politikům šlo opravdu o zdraví lidí, nehráli by tyto geopolitické hry. Neměli jsme se spoléhat na Evropskou unii, která opět fatálně selhala, ale jít cestou, kterou se vydalo Maďarsko, Srbsko nebo Rakousko a snažit se obstarat si pro své obyvatele vakcíny nad rámec společných evropských nákupů sami. Pokud jde o vakcinaci, jsem zastáncem svobody. Kdo se chce nechat očkovat, ať se očkuje, kdo nechce, ať to odmítne. Úkolem státu však je zajistit pro ty obyvatele, kteří se chtějí nechat očkovat, dostatek vakcín.

V čem je podle vás svoboda ohrožena nejvíce?

Lidé jsou z celé situace již vyčerpaní, frustrovaní a zoufalí. Ve stavu rezignace je mnoho lidí ochotných přistoupit téměř na cokoli, jen aby se svět vrátil do normálu. Nezapomínejme, že každá diktatura a nesvoboda povstala pod praporem dobra, které to údajně mělo přinést. A zatím to pokaždé dopadlo špatně. Na pozadí zdravotní krize se odehrávají mnohé negativní trendy, které nám nyní mohou unikat, ale doběhnou nás později. Covidová krize tu jednou nebude, problémy po ní však zůstanou. Je tu visící Damoklův meč nelegální migrace a nucené přijímání migrantů, obrovský evropský dluh, školství v naprostém rozkladu a hrubé potlačování svobod jedince. Tomu všemu je lepší včas předcházet, než s tím potom těžce desetiletí s nejistým výsledkem bojovat.

Doba pandemie vede též k posílení socialismu v ekonomice. Ministryně Maláčová prosadila stoprocentní náhradu příjmu pro zaměstnance v karanténě nebo izolaci, o různých socialistických experimentech už mluví dokonce i zástupci pravice, třeba předseda Senátu Miloš Vystrčil přišel s nápadem, že by lidé, kteří o žádné příjmy nepřišli, měli přispívat těm s uzavřenou provozovnou částí svého platu. Co na toto říci?

Z úst ministryně Maláčové mě takové výroky nepřekvapují, ačkoli i jí musí být jasné, že 100% náhrada příjmů by byla ekonomickou sebevraždou. Zarážející je, že tyto nápady přicházejí i od významných členů kdysi pravicové ODS. Hloupý nápad Miloše Vystrčila vzít lidem na home office až 30 % platu není žádná náhoda.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub VosáhloTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

16:27 Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

Sobotní atentát a ikonické fotografie s odhodláním uprostřed krve podle Štěpána Kotrby Donaldu Trump…