Poslankyně byla v Německu a o kriminalitě uprchlíků neslyšela. Úspěšný spisovatel Vondruška ale říká něco jiného

12.06.2016 14:00 | Zprávy

HISTORIE A SOUČASNOST OČIMA VLASTIMILA VONDRUŠKY Učme se poslouchat druhé a místo urážek hledejme logické argumenty. Ve svém prvním glosáři pro ParlamentníListy.cz, který si budou moci čtenáři přečíst každou neděli, se spisovatel Vlastimil Vondruška pozastavuje nad tím, že v současné době se šmahem prohlašuje za hanebné mít odlišný názor či kritické připomínky, oponentům se spílá a dokonce hrozí trestním stíháním, jako kdyby byl odlišný názor zločinem.

Poslankyně byla v Německu a o kriminalitě uprchlíků neslyšela. Úspěšný spisovatel Vondruška ale říká něco jiného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška

Vystudoval jsem historii a dnes píši historické romány. To mne donutilo nevěřit vládcům a ideologům. Je toho mnoho, o čem by měl člověk přemýšlet a není nic horšího, než si udělat názor jen na základě ideologických dogmat. Naše politické elity, některá média a aktivisti se tak bohužel chovají a jim se podvědomě přizpůsobujeme i my. Mít odlišný názor či kritické připomínky se šmahem prohlašuje za hanebné, oponentům se spílá a dokonce hrozí trestním stíháním. Proč? Copak je odlišný názor zločinem? Učme se poslouchat druhé a místo urážek hledejme logické (nikoli sentimentální či povýšenecké) argumenty.

Ani já nesouhlasím se všemi názory, které zaslechnu. Nemíním však komukoli spílat. Obdivuji kultivovanost učeneckých disputací na středověkých univerzitách. Oponenti přednesli své argumenty, navzájem si zdvořile poděkovali a ocenili důvtip toho druhého. Srovnejte prosím tuhle metodu s politickými debatami na televizních obrazovkách!

V disputacích často vystupoval oponent, který měl hledat slabiny i v pravdách zjevných a nezpochybnitelných. Říkalo se mu ďáblův advokát. Jsem rád, že mi ParlamentníListy.cz poskytly prostor, abych mohl hledat slabiny v pravdách zjevných a nezpochybnitelných i já. Nebudu nikomu spílat, jen se pokusím hledat v minulosti příklady, abych dokázal, jak často se naše politické elity a jejich nohsledi v zásadních pohledech na vývoj společnosti mýlí.

Metoda Potěmkinových vesnic je starší než carské Rusko

Nedávno jsem si přečetl výrok jedné poslankyně, že prý nemá informace o tom, že by v oblastech, kde je větší množství migrantů, došlo k nárůstu kriminality. To dokládá sdělením, že v posledních měsících několikrát v Německu byla a hovořila s běžnými občany a o podobném problému se od nich nedozvěděla. Detaily nejsou podstatné, za úvahu stojí spíše to, jakým způsobem se vlastně v politickém životě a ideologii pracuje s tak důležitou věcí, jakou je analýza faktů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a  přístup k moci

15:00 Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a přístup k moci

ParlamentníListy.cz měly před několika hodinami možnost hovořit s Ondřejem Šloufem, zástupcem společ…