Selhání celé vlády. Zneužívání. Předák ODS Stanjura má výhrady i vůči Zemanovi a Gazdíkovým Starostům

15.12.2016 6:40 | Zprávy

ROZHOVOR „Nevypsat veřejnou zakázku na mýtné a zadat z ruky tak obrovskou sumu, přibližně 5 miliard korun, je neomluvitelné. A to je jedno z největších selhání celé vlády,“ říká bývalý ministr dopravy a současný předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ten je pak kritický i k dalším krokům vládní koalice. „Nízké investice, žádná snaha o boj se zneužíváním sociálních dávek, to je charakteristika rozpočtu na příští rok,“ říká. Za další velkou „minelu“ současné vlády také považuje spuštění elektronické evidence tržeb. „Bohužel již v první fázi EET došlo na naše obavy, zanikly stovky restaurací, došlo ke zvýšení cen, poslanci v čele s ministrem financí vnášejí do systému další chaos a zmatky,“ dodává.

Selhání celé vlády. Zneužívání. Předák ODS Stanjura má výhrady i vůči Zemanovi a Gazdíkovým Starostům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

Jak hodnotíte práci ministra dopravy Dana Ťoka? Před nedávnem ho například vyzvala k rezignaci Asociace krajů ČR za to, že v příštím roce nechce přispět krajům na opravy silnic 2. a 3. třídy. Toto rozhodnutí se nelíbí ani některým hejtmanům, a dokonce ani premiéru Sobotkovi. Jenže stát má prý povinnost starat se jen o dálnice a silnice první třídy. Kdo má v tomto sporu pravdu?

Resort dopravy není klasickým politickým resortem, ve kterém probíhá souboj mezi pravicí a levicí. Vzhledem k délce přípravy stavby a trvání samotné realizace je naopak velmi potřebná široká politická shoda na prioritách výstavby. Takto konstruktivně a vstřícně k vládě Bohuslava Sobotky v oblasti dopravy přistupujeme. Velmi mne tedy mrzí, že musím konstatovat, že v řízení resortu dopravy hnutí ANO a jeho dva ministři opakovaně selhávají.

Uvedený spor občané nechápou. Platí daně a logicky očekávají dobrou kvalitu silnic a v zásadě je nezajímá, kdo se má o tyto silnice starat, zda stát, kraj či obec. Momentálně stát není schopen využít všechny peníze pro dopravu, takže je správně část peněz investovat do oprav silnic nižších tříd.

A co říkáte na Ťokovo rozhodnutí, že na mýtné se nevypsalo výběrové řízení a má ho stále zajišťovat firma Kapsch. Údajně to má vyplývat z dřívějších smluv mezi státem a zmíněnou rakouskou firmou. Je to tak v pořádku? Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za to uložil Ministerstvu dopravy milionovou pokutu. Co k tomu říci?

Ministři dopravy za hnutí ANO se za tři roky ani nepokusili vypsat veřejnou zakázku na mýto. Zadat z ruky tak obrovskou částku, přibližně 5 miliard korun, je neomluvitelné. A to je jedno z největších selhání celé vlády. Neustálé výmluvy na rok 2005 nevedou k vyřešení problému. Jediné, co ministr Ťok udělal, bylo, že oddálil toto řešení. A problém předá svému nástupci.

Před několika dny se rozjela elektronická evidence tržeb (EET). Stovky menších živnostníků skončily, někde se zvýšily ceny v restauracích, žádné protesty opozice ani části veřejnosti nepomohly. Sám autor celého projektu – Andrej Babiš – chtěl těsně před startem EET z ní vyjmout drobné podnikatele. Konečně mu totiž došlo, že v malých obcích tím utrpí společenský život a životní úroveň některých lidí tam poklesne. Jaký zastáváte na EET názor? Skutečně se teď naplní státní kasa daleko vyšším odvodem daní? 

Celý projekt EET je chybný. Naprostá většina podnikatelů je slušných a poctivých, ale pohledem státu jsou nyní všichni sprostí podezřelí a musí se za vlastní peníze neustále obhajovat a online dokazovat, že nejsou zloději. Bohužel již v první fázi EET došlo na naše obavy, zanikly stovky restaurací, došlo ke zvýšení cen, vládní poslanci v čele s ministrem financí vnášejí do systému další chaos a zmatky. Takzvané zmírnění EET navrhované Andrejem Babišem se týká maximálně desítek podnikatelů, přitom do systému jich bude zařazeno přibližně 600 tisíc, takže se jedná pouze o markentingový trik, a ne reálnou pomoc drobným podnikatelům. Žádné další peníze systém EET do státního rozpočtu nepřinese. Daně se platit mají a musí, nicméně EET je chybně zvolený nástroj, který k cíli nepovede.

Především v Moravskoslezském kraji, ale nejen tam, má vedení velkých ocelářských i strojírenských společností strach z toho, že Evropská unie udělila statut tržní ekonomiky Číně, protože to by mohlo zlikvidovat jejich export a následně celou výrobu. Pro průmyslové oblasti v Česku by to znamenalo mimo jiné i ohromnou nezaměstnanost. Nakolik se toho máme obávat a co by měla česká vláda proti tomu dělat? 

Levné oceli se obávám. Jak se můžete bránit nefér konkurenci? Opravdu v našem kraji hrozí ztráta několika desítek tisíc pracovních míst. Česká vláda dělá málo, jako by se bála podporovat naše podniky a naše zaměstnance. Já sám jsem navrhoval v Poslanecké sněmovně mimořádný bod, ve kterém by česká vláda získala silný mandát od všech politických stran bránit naše ocelárny. Bohužel to vládní většina odmítla.

Parlamentem byl v minulých dnech schválen rozpočet na příští rok se schodkem 60 miliard. Letošní rok má být dokonce přebytkový. Souhlasíte s prezidentem Zemanem, že by se mělo za této příznivé situace více vložit do investic, ze kterých může v budoucnu pak stát profitovat? Jak vlastně rozpočet vládnoucí koalice hodnotíte, v čem je správný, a kde naopak mohou být zásadní nedostatky?    

Rozpočet na příští rok je špatný, vláda si vůbec neví rady s penězi, které platí daňoví poplatníci. Není schopna využít skvělých výsledků našich firem, drobných podnikatelů a živnostníků k investicím do budoucnosti, do budoucí prosperity občanů České republiky. 

Kritika rozpočtu ze strany prezidenta byla umírněná, ale správná. Nízké investice, žádná snaha o boj se zneužíváním sociálních dávek, jen pohled na volby, to je charakteristika rozpočtu na příští rok.

A teď pojďme k událostem, které nejvíce rozvířily diskuse na naši politické scéně i mezi veřejností. Jak podle vás hodnotit aféru s Jindřichem Forejtem? Léta skvěle pracující úředník byl najednou dehonestován záběry ze svého soukromí. Co k tomu říci? A může jeho odvolání skutečně zlepšit práci prezidentské kanceláře, která byla nedávno vícekrát terčem kritiky?

Jsem přesvědčen, že kvalitního šéfa protokolu nemá znát veřejnost; a politici se nemají vyjadřovat k tomu, kdo tuto skutečně úřední činnost vykonává. Opravdu jsem zhnusen metodami, které někteří lidé používají v politickém souboji. Špiclování, tajné nahrávání, skandalizace, prodej a nákup kompromitujících fotek či videí. To je něco, co by měl každý slušný člověk odmítnout.

Prezident Zeman byl pozván do Bílého domu. Jak v tomto světle vypadají názory různých analytiků, že Zeman nás vytrhává ze Západu, že ohrožuje naše spojenecké svazky a na Západě ho neberou vážně? O čem tento krok svědčí? Nebo si Donald Trump pozval politika stejného stylu, jako je on sám?

Prezident Miloš Zeman podle mého názoru otáčí naši zahraniční politiku směrem na Východ. Nekritický obdiv k Číně či sympatie k Vladimiru Putinovi nepřispívají k posílení mezinárodního postavení České republiky. Současně připomínám dlouholetou podporu prezidenta Zemana federalizaci Evropy. Takže v oblasti zahraniční a evropské politiky jsou názory ODS a prezidenta Zemana v mnohém rozdílné. Jeho setkání s novým americkým prezidentem naopak vítám a doufám, že povede k posílení bezpečnosti České republiky a našich občanů.

Andrej Babiš se nepouští do kritiky současné hlavy státu, rostou mu preference, ČSSD zaostává a pravicový Pavel Telička naznačil, že si s šéfem ANO již není tak blízký. Můžeme skutečně na české politické scéně očekávat  tandem Zeman–Babiš? A jak je to na přelomu roku vůbec pravděpodobné, že oni dva se usadí na postech premiéra a prezidenta? Navíc Zeman Babiše u příležitosti projednání státního rozpočtu vychválil, podle některých mu tak prý „políbil prsten“...

Do sněmovních a prezidentských voleb je ještě daleko, dnes nemá cenu odhadovat výsledky.
Pokud bude prezident Zeman kandidovat, je pro něj důležité, kolik bude mít protivníků v prvním kole. Vztah hlavy státu a Andreje Babiše bych dlouhodobě označil jako námluvy. Proto dochází k úsměvným situacím, kdy prezident za stejný rozpočet chválí ministra financí a současně haní Bohuslava Sobotku a Michaelu Marksovou. Přitom je to rozpočet celé vlády.

A co Starostové, jaká je podle vašeho názoru jejich budoucnost, když například o Petru Gazdíkovi se začíná psát jako o novém Josefu Luxovi? Může mít jejich předpokládané spojení s lidovci úspěch? Mohly by být tyto strany potencionálním partnerem pro ODS při sestavování koalic při parlamentních volbách?

Starostové jsou spolu s námi v opozici k současné vládě, přeji jim úspěch a určitě můžeme po volbách spolupracovat. Na jejich předvolebním spojení s lidovci mne zajímá, jak budou vysvětlovat voličům společnou kandidátku vládní a opoziční strany, to bude určitě zábavné. Může totiž dojít ke kuriózním situacím, kdy kandidát za STAN dlouhodobě kritizoval špatný projekt EET, který ale plně podporoval kandidát za KDU-ČSL. Takže v rámci takové spolupráce mohou případnou koalici Starostů a lidovců volit odpůrci i příznivci zavedení registračních pokladen. A vedení obou stran si pak může dát do programu, že ten projekt zruší, anebo ho vlastně nechá běžet…

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš a Konečná. Hůř, než si Fiala myslí. Vidlák vynesl ze zákulisí blízkou budoucnost

13:11 Babiš a Konečná. Hůř, než si Fiala myslí. Vidlák vynesl ze zákulisí blízkou budoucnost

VIDLÁKŮV TÝDEN Správnou reakcí Fialy na eurovolby by byly předčasné volby, aby zachránil, co se dá, …