Šichtařová vítá odsunutí Pekarové a Richterové do sněmovny. Aspoň méně zkazí

24.10.2021 17:56 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Mnohem koncepčnější v boji proti vysokým cenám energií – než krátkodobé zrušení DPH – by bylo postavit se Green Dealu. „Ale to by chtělo mimořádnou odvahu, dost možná i větší odvahu, než jakou si vyžadoval brexit,“ tuší Markéta Šichtařová, že bychom byli opravdu silně šikanováni západní Evropou, možná bychom čelili ekonomickým i občanským sankcím. „Jen ať se paní Pekarová a paní Richterová schovají ve Sněmovně; čím menší odpovědnost, tím míň se toho dá zkazit,“ komentuje skutečnost, že obě adeptky na ministryni práce ze zodpovědnosti vycouvaly.

Šichtařová vítá odsunutí Pekarové a Richterové do sněmovny. Aspoň méně zkazí
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Budoucí premiér Petr Fiala slíbil, že vznikající koaliční vláda sestaví nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun. Návrh rozpočtu končící vlády Andreje Babiše počítá se schodkem 376,6 miliardy korun. Předseda ODS by chtěl ušetřit na provozních výdajích státu. „Dal bych každému ministrovi za úkol, aby ve svém resortu našel provozní úspory ve výši šesti procent. Kdybychom tyto úspory měli, tak jsme schopni ten deficit rozpočtu skoro o 100 miliard snížit,“ řekl. Jak se vám zamlouvá tento plán příštího šéfa vlády? Půjde to takhle jednoduše?

Hloupé je, že nastupující vláda přichází v takovou část roku, kdy už nemůže rozpočet na příští rok moc ovlivnit. Je prostě už pozdě. Optimální by bylo stlačit schodek hned příštího rozpočtu pod 100 miliard a u rozpočtu hned dalšího dosáhnout vyrovnanosti. Tohle není moc ambiciózní plán – ale to je pochopitelné vzhledem k tomu, že teď už by rozpočet prakticky měl být hotov, už se na něm mnoho měnit nedá. Pokud jde ale o onu „jednoduchost“ – v podstatě ano, je to skutečně takhle jednoduché. Prostě v každém resortu snížit výdaje. Opakovaně ale zdůrazňuji, že pokud by to vláda myslela hodně vážně, neobešlo by se to bez výrazného propouštění státních zaměstnanců.

Čas od času se mluví o malém zastoupení žen ve vládě. Není z tohoto pohledu škoda, že se dvě viditelné političky Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 a Olga Richterová z Pirátské strany, které se téměř přetahovaly o funkci ministryně práce v nové vládě, přičemž o první jmenované se mluvilo jako o adeptce na ministryni i dalších dvou resortů, se nakonec „schovají“ ve funkcích předsedkyně a místopředsedkyně Sněmovny, kde ta jejich zodpovědnost bude neporovnatelně nižší, než by byla v čele některého resortu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

13:09 Politolog Robejšek: Orbán už není sám. Eurobyrokraté jsou obklíčeni měnící se realitou

„V mých analýzách opakovaně zdůrazňuji, že evropská politická kasta již nedokáže ani vytvořit blahob…