Směřujeme k rozvratu a ne k prosperitě či rozvoji. Slovenský nakladatel Merva o hře na globální šachovnici

23.11.2023 19:04 | Rozhovor

„Jsme ovlivňováni světovou a globální politikou, přičemž se nás evropské mocnosti snaží dostat do područí a diktovat nám jejich vůli. Není to o svobodě. To, co jsme se zde čtyřiatřicet let snažili budovat, se přeměnilo v bohapusté rozkrádání a likvidaci.“ To nám řekl Robert Merva, ředitel nakladatelství Torden. Název pochází ze slovanské mytologie a znamená „tvrdá síla světla“. Kromě běžných knih vydává i ty, které by mainstream označil za provokující či konspirační, a na Slovensku má s jejich distribucí problémy.

Směřujeme k rozvratu a ne k prosperitě či rozvoji. Slovenský nakladatel Merva o hře na globální šachovnici
Foto: Archiv RM
Popisek: Šéf slovenského nakladatelství Torden Robert Merva

Slováci mají vládu Roberta Fica. Mohlo by to ohrozit demokracii pod Tatrami?

Nemohlo. Nejdřív bychom tu museli nějakou demokracii mít a pak by mohla být ohrožená. Žijeme v zemi, v níž předcházející vlády demokracii zničily. Všechna dějství posledních tří let napomohla k nástupu fašismu. Ostatně to popisují některé naše knihy. Ten fašismus má pouze přídomek liberální. Slovensko řídí oligarchické skupiny, nadnárodní koncerny a kapitál. Lidé možná částečně rozhodují o tom, kdo bude u moci, ale ten se stejně musí podřídit vládě kapitálu. Takže my jsme dnes rukojmími v jakémsi paskvilu, který s demokracií nemá nic společného.

Jak vnímáte to neustálé poučování většinou z Prahy, že jste volili špatně?

Řekněme si na rovinu, že většina rozumných Čechů vnímá současnou situaci podobně jako většina rozumných Slováků. Ale je zde část, chválabohu jsou v menšině, ne velmi rozumných Slováků. Ti se tváří, že zmíněná podpora z Česka, která ale byla také menšinová a nesla se v duchu, že je Fico hrozbou pro demokracii, byla významná. Nemají to v hlavě v pořádku. Podlehli jednoduché propagandě a jsou oběťmi mainstreamového vymývání mozků. A není to jejich vlastní názor.

Kdyby se nad tím totiž člověk zamyslel, tak by pochopil, že to, co na Slovensku tři a půl roku vládlo, řekněme matovičovsko-hegerovsko-čaputovská vláda, bylo totálně antivlastenecké. Tahle síla likvidovala náš právní stát, demokracii a nastolila liberálněfašistickou diktaturu. To si je třeba přiznat, byť si to některé skupiny přiznat nechtějí. A tím pádem se dostáváme do sporů a konfliktů. Skupiny, co mají plnou pusu demokracie a západních hodnot, narážejí na logicky myslící lidi, co jim oponují. Západní hodnoty jsou dnes dost pomýlené a nemají nic moc společného s naší kulturou. Ani českou, ani slovenskou. A neumím si představit, jak bychom do budoucnosti mohli rozvíjet své národy a země v takovéto ideologii.

Co si myslíte obavách, že se Slovensko bude stále více přimykat k Maďarsku a potáhne ho to na východ jako za mečiarismu?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Věřme, že na Slovensku skončila idiotská hra , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefrajava , 23.11.2023 20:02:24
na slepou bábu.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

13:00 Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

„Mám tušení, že jednání Viktora Orbána se nazývá diplomacie a je skvělou alternativou k tomu, aby li…