Spisovatel: Rusové jsou jako pes ovčák. Na pohled krásný, ale když ho chcete pohladit, kouše

24.10.2018 11:55 | Zprávy

STO LET REPUBLIKY Pokud se Evropa vrátí k nacionalismu, budou opět hrozit jak lokální, tak i velká krveprolití. To, co systém udržuje, je prosperita, protože někomu, kdo si dobře žije, se moc válčit nechce. Spisovatel a předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka proto považuje hlasy volající po vystoupení z EU za takové sebevražedné předzvěsti. Poukazuje také na to, že jsme byli vždy ve velkém pokušení brát Rusy jako bratry, ale to je jako chtít pohladit kavkazského ovčáckého psa. Proto jsme měli obrovské štěstí, že jsme neskončili v jednom velkém gulagu. Za jedny z hrdinů doby od vzniku Československa považuje i bratry Mašíny, i když jejich tehdejší čin nesl rysy mladické nerozvážnosti.

Spisovatel: Rusové jsou jako pes ovčák. Na pohled krásný, ale když ho chcete pohladit, kouše
Foto: Archiv MV
Popisek: Martin Vopěnka, spisovatel, publicista a nakladatel

U příležitosti stého výročí vzniku Československa jsou občas slyšet hlasy, že není co slavit, když tehdy založená republika už stejně neexistuje, a ta zbylá je – dle hlasu lidu – rozkradená a rozprodaná. Existují podle vás důvody pro to 28. října slavit?

Já žádnou rozkradenou ani rozprodanou republiku nevidím. Když, tak snad zmatenou. Ale kromě toho, ta republika je do značné míry právním nástupcem Československa, tím spíše morálním. Nemusíme konec konců slavit současnost, ale to, co se podařilo tehdy: že po mnoha staletích nesvobody vznikl demokratický stát pro Čechy, Slováky i další obyvatele tohoto prostoru. Takže ano, je co slavit.

Skeptické pohledy na stav naší země už byly zmíněny v první otázce. Ale je i dost těch, co tvrdí, že se máme nejlépe v historii, ale nevážíme si toho. Dá se to vůbec porovnávat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…