Spisovatelka: Očkování? Pokračování trendu. Pravda je dnes známá předem a běda, kdo s ní nesouzní

09.12.2021 8:45 | Rozhovor

Vítězné koalice prokázaly obdivuhodnou schopnost nedohodnout se ihned po volbách, čímž velmi záhy demaskovaly své skutečné motivy. Považuji za ně touhu urvat si svůj podíl na moci. To říká vystudovaná kulturní antropoložka a historička, nyní novinářka a spisovatelka Lucie Jandová. Má za sebou knihy jako Temné matky a jejich dcery, První muž, který mě zradil, byl můj otec, Život s narcisem a aktuální Koloběh života, rytmus srdce.

Spisovatelka: Očkování? Pokračování trendu. Pravda je dnes známá předem a běda, kdo s ní nesouzní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lucie Jandová

Jste proti očkování proti nemoci Covid-19. Proč?

Ne, nejsem proti očkování proti nemoci Covid-19. Nelíbí se mi však způsob, jakým je prováděno. Jistě jsou lidé, kterým může pomoci. A pak tu jsou ti, kteří jej snášejí hůř. Každé plošné očkování má své kontraindikace. Je třeba pacienta vyšetřit, zda jeho tělo je s to vakcínu přijmout. Očkovat ve velkých halách bez jakéhokoli zjištění pacientova zdravotního stavu mi nepřipadá bezpečné.Lidé, kteří svému tělu a zdraví věnují dlouholetou pozornost, mohou tento způsob vakcinace vnímat jako příliš hrubou metodu, jejíž dlouhodobé účinky vzhledem k době, v níž byla vyvinuta, nemohou být známy.

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
10%
hlasovalo: 37506 lidí


Jak vnímáte současné, už zcela zřejmé, dělení společnosti na nadlidi, tedy očkované, a podlidi, tedy neočkované?

Tady nejde o očkované a neočkované, ale o pokračování určitého trendu, který byl reprezentován například politickou korektností. Pluralita názorů a diskuse dnes nejsou nástrojem hledání pravdy. Ta je známá dopředu a běda tomu, kdo s ní nesouzní. Ostrakizace kritického myšlení se děje již delší dobu, místo snahy dobrat se pravdy nastupuje ideologie. Kolikrát v dějinách jsme toto již zažili?

Nezklamaly v tom politické elity? Ty nejdříve vyprávěly, že to tak nebude, ale ono to tak je...

Slovo elita znamená skupinu osob, které v určitém systému či subsystému zaujímají vedoucí nebo jinou významnou úlohu, díky svým individuálním vlastnostem, profesionálním kvalitám či sociálnímu postavení. V naší době se to týká jen třetí podmínky. Výjimečné kvality ve smyslu charakteru, morálky či schopností lidé, kteří nás vedou, nemají. Proto bych nehovořila o elitách. Elity by měly ostatní převyšovat co do vzdělání, rozhledu, a zejména pevně vystavených hodnot, na jejichž vrcholu by mělo stát lidství.

Budeme mít s novou vládou, která bude nejspíš složena z nejvíce stran v české historii, šanci se z tohoto "koronakruhu" vymotat?

Tento podivuhodný slepenec odráží pragmatismus a účelovost, jež ve společnosti dominují. Účel světí prostředky a to se asi většině lidí líbí. Asi je jim blízký tah na branku bez zbytečných slabostí, jako je rozvaha, schopnost vidět souvislosti a moudrost, která odmítá černobílé vidění světa.Vítězné koalice prokázaly obdivuhodnou schopnost nedohodnout se ihned po volbách, čímž velmi záhy demaskovaly své skutečné motivy. Považuji za ně touhu urvat si svůj podíl na moci. S takovým přístupem není možné vyřešit hluboké problémy, se kterými se potýká česká společnost.

Za dobu svého života jste prošla dlouhou cestu od anarchistické ke konzervativní feministce. Jak v tomto rozpoložení vnímáte svět starých tradic, kdy rodina byla muž a žena, kdy se vládlo v národních státech a tak dále?

Je v pořádku, když mladí chtějí měnit svět a posunout dogmata svých rodičů. A je také v pořádku, když se konzervativci brání novým pořádkům. Jedině z podobných střetů vzniká vývoj a smysluplná cesta. Pro mě dnes hájit konzervativní hodnoty znamená hájit přirozený řád věcí, jež je stále častěji nahrazován manipulací lidským vědomím.

Některé sociální konstrukty, které se označují za položku diverzity společnosti, jsou jasným dokladem toho, jak moc jsme se vzdálili přirozenému řádu věcí, ke kterému se člověk vždy bude muset s pokorou navrátit, pokud bude chtít přežít.

Nedávno se na psychologa Jana Cimického objevila kauza, že zneužíval své pacientky. Co vy na to?

Nejsem nijak obeznámena s kauzou doktora Cimického. Obecně mohu říct, že vždy existovali muži, kteří neváhali zneužít svoje nadřazené postavení. Že se kauza vyloupla zrovna před tím, než měl být doktor Cimický vyznamenám státním vyznamenáním, je zarážející shoda okolností.

Vaše nová kniha se jmenuje Koloběh života, rytmus srdce. Opravdu si myslíte, že srdce - pomineme-li, že duše je esoterický pojem - je orgánem, podle něhož by se lidstvo mělo chovat?

Samozřejmě. Je dokonce vědecky změřeno, že srdce zná odpovědi na mnohé otázky dřív než rozum. Tomu bychom měli přiznat významný poradní hlas a korektivní funkci. Avšak v době, kdy lze najít argument na jakékoli tvrzení, každý názor lze opřít o určitá fakta, kdy logika selhává a lidem dělá potíže vysvětlit si základní věci, je třeba zaposlouchat se do svého vnitřního hlasu, do srdce.Všichni známe situace, kdy nám intuice šeptala řešení či varování, a my jsme ho nevyslyšeli. Jsou to situace, které nedopadnou dobře a my si jen můžeme říkat, že jsme to od první chvíle věděli. Věděli jsme to srdcem. Srdce má svou inteligenci a tu je třeba začít používat.

A ruku na srdce. Vy se vždy chováte podle toho, co vám velí vaše cardia?

Vždycky ne. Velmi pak ale tento rozpor vnímám. Některé situace trvají déle, než do nich srdeční řešení doteče. A pak se dostaví intenzivní pocit, že je vše tak, jak má být. Je to pocit souladu neboli srdeční koherence, kdy je naše tělo a mysl vyladěná. O tom, jak toho dosáhnout, píšu ve své aktuální knížce.

Jak by se dal stav tohoto světa zlepšit?

Obranou hodnot pravého lidství, na jejichž vrcholu stojí vřelost. Tuto cestu si musí každý prošlápnout sám. Každý by v sobě měl objevit, co to vlastně znamená být člověkem, jaké kvality tento stav existence vlastně obnáší.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Těch třicet let vychovalo lidi, kteří rádi komfort. Olbert o „hvězdách“ covidové doby. Strach a prospěchářství

23:59 Těch třicet let vychovalo lidi, kteří rádi komfort. Olbert o „hvězdách“ covidové doby. Strach a prospěchářství

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Povinné očkování bylo zrušeno, ale boj o svobodu a práva neskončil. Podnikatel a z…