Poprvé od září 2011, kdy byl generálním ředitelem České televize zvolen Petr Dvořák, neschválila Rada ČT na svém posledním zasedání návrh rozpočtu České televize na příští rok. Jak si tento krok donedávna zcela loajálních radních vysvětlujete, když šéf veřejnoprávního média předložil oproti původnímu zamítnutému návrhu plán seškrtaný o 170 milionů korun, ale ani to mu nepomohlo?
Domnívám se, že radní jsou poněkud vystrašení jednáním Poslanecké sněmovny kolem výročních zpráv. Určitě to není tím, že by více hlídali zájmy koncesionářů, spíše jsou motivování zájmy vlastními. Bojí se, že pokud nebudou aktivní, mohli by být odvolání a přijít tím o své drobáky – měsíčně cca 36 tisíc korun – ke svému platu z civilních zaměstnání.
Radní si navíc pro to, aby se vůbec začali rozpočtem zabývat, kladou podmínky. Po generálním řediteli chtějí, aby do 6. ledna v návrhu rozpočtu na rok 2020 předložil podrobný rozpis výdajů v celkové výši 430 milionů korun souvisejících s přechodem na DVB-T2 a distribučním mixem a také podrobnou specifikaci výdajů v kategorii výrobní úkol, konkrétně v oblastech dramatická tvorba, zábava, dokument a sport. Teprve až toto splní a navíc předloží už dříve vyžádaný dlouhodobý plán rozvoje České televize na léta 2021-24, přijde na řadu projednávání rozpočtu. Lze to vnímat jako oprávněné požadavky, nebo to spíš připomíná válku rozkmotřených bývalých partnerů či přátel?
To je naprosto legitimní požadavek. Hlavní náplní práce radních by totiž měla být kontrola rozpočtu a jeho plnění, a to jako naprosto prvořadá záležitost. Stejně tak je musí zajímat dlouhodobý plán rozvoje. Skutečnost, že to do dnešního dne nedělali a pouze si chodili vypít kafíčko a pokecat s panem generálním, byla často terčem kritiky. Tento náhlý obrat lze přičítat právě skutečnosti, že každý z radních má zájem ve své funkci setrvat, nikoli tomu, že v sobě najednou objevili poslání kontrolora.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Babiš , Česká televize , Dědečková , Rada ČT , Vánoce , Milion chvilek
autor: Jiří Hroník
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky
20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský
„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ V přísloví vidí energetický expert Iva…
- 16:41 Zbořil rozjíždí: Trojitý generál Koudelka, Kolumbijec s kanystrem a příběh ze Švejka
- 4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou
- 12:24 Bobošíková: Fialův gang mlží, BIS selhala a Pavel kryje násilí v uniformě
- 11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost