Takto si členství v EU nepředstavoval asi nikdo... Maříková z SPD o vysvědčení pro Brusel

06.03.2024 18:13 | Rozhovor

Lidé bohužel nemají možnost vystavit fungování EU vysvědčení, říká poslankyně Karla Maříková. Jedinou možností je přijetí dlouhodobě prosazovaného návrhu její SPD na obecné referendum, kterého se ale prounijní politici bojí. Lidé by totiž mohli požadovat vystoupení z tohoto spolku.

Takto si členství v EU nepředstavoval asi nikdo... Maříková z SPD o vysvědčení pro Brusel
Foto: Archiv Karly Maříkové
Popisek: Poslankyně SPD Karla Maříková

Nedávno jste s kolegy navštívila debatu v Tachově, ze které mě zaujalo prohlášení,  že Polsko si za evropské dotace postavilo dálnice, zatímco my cyklostezky. Není ale tento problém spíše na naší straně?

Nebylo tvrzeno, že za to může někdo jiný. To, že jsme neuměli dotace lépe využít, je samozřejmě problém tehdejších vlád a doplácet na to budou ještě dlouho naši občané. Kdyby politici hospodařili s penězi, jako kdyby byly jejich vlastní, tak by životní úroveň v naší zemi vypadala úplně jinak, protože by si rozmysleli, jak účelně dotace využít.

Jak podle vás využil za těch dvacet let od vstupu možností EU váš Karlovarský kraj?

Karlovarský kraj je zrovna tím, který je plný cyklostezek za dotace EU, ale stále nemáme dálnici. Náš kraj toho tedy využil asi stejně jako celá ČR. Asi jsme měli všichni trochu jinou představu, jak to naše členství v EU bude vypadat. Místo spolupráce suverénních států z toho je spolek, kde pár vyvolených diktuje všem.

Bohužel lidé nemají možnost vystavit fungování EU vysvědčení, jelikož není vůle přijmout návrh SPD na přijetí zákona o obecném referendu, jelikož probruselští politici se obávají názoru občanů a toho, že by lidé požadovali referendum o vystoupení z EU.

Tím, že jsme v pohraničí, využíváme přeshraniční spolupráce, které se daří. Ovšem to je práce spíše měst a obcí a kraje.

Samosprávy si nyní stěžují, jak byly „vyhladověny“ škrty ministra Stanjury, a ještě na ně ministři, třeba Mikuláš Bek, přehazují úkoly, se kterými si stát neví rady. Můžete pro ně jako poslankyně za jeden z nejchudších krajů něco udělat?

Podstatou vládního konsolidačního balíčku ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) bylo zvýšit daňovou zátěž. Tento balíček byl tedy spíše daňovým a sníží životní úroveň obyvatel, firem a má dopad i na samosprávy. Vláda se rozhodla, že chce z rozpočtu měst a obcí deset miliard. Rozhodla se tedy, že jim zůstane sto procent z výnosu daně z nemovitostí výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní, ale včetně DPH, což nebylo součástí dohody.

Ač se proti tomu vymezil Svaz měst a obcí, ale jak se ukázalo, vláda Petra Fialy ho nebere jako rovnocenného partnera a zachovala se jako nadřízený. Do té doby obce dostávaly do rozpočtu část z DPH, které platili podnikatelé a firmy, které v ní mají sídlo. Tento krok bude mít následek, že obce přijdou o miliardy. Města tak budou ráda, že pokryjí čistý provoz, anebo budou muset omezit investice. Města a obce dávají padesát čtyři procent veřejných zakázek lokálním podnikatelům a živnostníkům, a pokud nebudou moci investovat, tak nebudou podporovat lokální ekonomiku.

Vláda si neuvědomuje, že jen šetřením ještě nikdo nikdy nezbohatl, ale je také nutné podniknout proinvestiční opatření. Vládní konsolidační balíček však nepodporoval proinvestiční aktivitu a měl za cíl jen vybrat víc daní. Až města nebudou mít na opravy vozovek, chodníků, škol, školek a další investice, tak mohou občané poděkovat vládě Petra Fialy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Robejšek o evropské vládnoucí kastě: Žádá krev, pot a slzy a nabízí násilnické cizince

20:04 Robejšek o evropské vládnoucí kastě: Žádá krev, pot a slzy a nabízí násilnické cizince

Evropská politická kasta nedokáže ani demokraticky vládnout, ani vytvořit blahobyt pro všechny, říká…