Tolik a tolik mrtvých za tolik a tolik HDP. Ekonomka Švihlíková odhalila, co slýchá od některých členů vlády. A přidává varování

24.10.2020 20:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Vláda se dlouho snažila kličkovat jak zajíc, mezi ekonomikou a mezi zdravím lidí. Bohužel tím jednak vyslala veřejnosti naprosto zmatené signály, navýšila nedůvěru v ekonomice, ale hlavně nastavila výběr, který v reálu neexistuje,“ tvrdí ekonomka Ilona Švihlíková. Připomněla také, že každá krize je příležitostí ke změně, zatímco vláda se chová, jako by chtěla ekonomiku vrátit násilím na začátek března. A to, podle ekonomky, nemůže fungovat.

Tolik a tolik mrtvých za tolik a tolik HDP. Ekonomka Švihlíková odhalila, co slýchá od některých členů vlády. A přidává varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Co pro českou ekonomiku znamená další lockdown?

Je to znamení selhání. Levná opatření nebyla prosazena, protože se, v uvozovkách, lidem nechtělo nosit roušky. Preventivní důraz na zdraví a životy vyjde mnohem levněji, než kombinace uzavření části ekonomiky a kolabující zdravotnictví. Jsme ukázkou toho, že čím více se opatření oddalují, čím více se tvoří polovičatě se snahami o nějaký upatlaný kompromis, aby se nikdo moc neurazil, tím je všechno jen horší a ve finále mnohem dražší.

Už před volbami jste mi řekla, že vás velice znepokojuje, jak vláda v dobách krize oslabuje příjmy rozpočtu změnami, a tím vytváří velký dluh. Od té doby přišla druhá vlna koronaviru, která znovu rozpočet zasáhne. Jak si vláda vede nyní?

Vláda se dlouho snažila kličkovat jak zajíc, mezi ekonomikou a mezi zdravím lidí. Bohužel tím jednak vyslala veřejnosti naprosto zmatené signály, navýšila nedůvěru v ekonomice, ale hlavně nastavila výběr, který v reálu neexistuje. Copak nevidíme zahraniční zkušenosti? Ty přeci jasně ukazují, že pokud někdo zvládl pandemii, tak to byly ty země, které žádný takovýto výběr nečinily – soustředily se plně a maximálně na zdraví a životy občanů jako na prioritu. Protože priorita zdraví znamená důvěra občanů i firem, neomezují své výdaje, nemění silně spotřební zvyklosti, není potřeba vytvářet hromady podpůrných programů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

deficit , ekonomika , vláda , Švihlíková , lockdown

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …