Už se perou! Ve SPOLU kvůli volbám létají nadávky. Panuje strach, co z toho bude

06.01.2023 4:44 | Komentář

„Sorry, ale v případě volby Fischera jsi k…t neschopný přijmout realitu. Vytáhněte hlavy z p….e a zapomeňte na Mirka Dušína.“ „Proč podporujete prodavačku titulů?“ „Nechci vojáka na Hradě!“ Co Babiš spojil, pětikoalice rozdělila – tak by se dala popsat atmosféra mezi voliči, kteří se rozmýšlejí mezi Pavlem, Nerudovou a Fischerem. Lidé, kteří ještě před rokem ve volbách spojili síly proti hnutí ANO, se teď častují sprostými nadávkami a vzájemně dehonestují své kandidáty.

Už se perou! Ve SPOLU kvůli volbám létají nadávky. Panuje strach, co z toho bude
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Tisková konference koalice SPOLU o druhém kole senátních voleb.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 28224 lidí
„Čím dál víc se potvrzuje, že veřejná podpora tří kandidátů byla nešťastný nápad,“ povzdechl si ParlamentnímListům.cz zdroj z okolí pětikoalice. „Je to kompromisní řešení, které mělo uspokojit soupeřící síly uvnitř vlády. Všimněte si, že jak Pavel, tak Nerudová i Fischer představují preference jednotlivých stran. Pavel je za ODS, Nerudová za Piráty a STAN, Fischer za lidovce.“ Zdroj nám prozradil, že výběr kandidátů z vlastních řad by ve vládní koalici způsobil napětí: „ODS chvíli vážně uvažovala o Sašovi Vondrovi. Ale lidovci by to brali jako ohrožení Pavla Fischera, který sice není straník, ale v KDU-ČSL má voličské jádro. Výběr stranických kandidátů by se nepřenesl přes ega stran pětikoalice. A tak byl zvolen kompromis, mišmaš naoko nestranických kandidátů,“ popisuje realitu náš zdroj. „Svým způsobem je to dobrá ukázka toho, jak funguje vládní spolupráce. Když se snažíte uspokojit všechny, nakonec neuspokojíte nikoho.“

Neplatí to však paušálně. I v jednotlivých stranách se najdou obrovské rozdíly: „Vystrčil se nechal slyšet, že podpoří Fischera, stejně jako Fiala, který to sice neřekl veřejně, ale mezi svými se tím netají. Topka je zase hodně rozkročená mezi Pavlem a Nerudovou,“ sdělil nám zdroj. „Pavel je tam vnímaný jako obhájce bezpečnosti s výborným renomé v zahraničí, Nerudová má podporu Markéty Pekarové a v mnohém je s ní asociována – mladá ambiciózní žena, která uspěla v mužském světě.“

Jenže právě symbol ambiciózní ženy není pro mnohé konzervativce z pětikoalice to pravé ořechové: „Ženy na vysokou funkci nepatří,“ myslí si jeden z lidoveckých senátorů, jehož identitu ParlamentníListy.cz znají, ale zde nechávají v anonymitě. „Ženy místo ve veřejném životě určitě mají, a to především v komunální politice. Tam mohou lépe a konkrétně využít empatii a sociální cítění. Ale vysoká politika, úřad prezidenta nebo premiéra nejsou pro ženu stavěné, aspoň tak to vidím já.“

Názor lidoveckého senátora však není v politických kruzích ojedinělý, podle našich zkušeností se kromě KDU-ČSL často vyskytuje i mezi staršími občanskými demokraty.

„Většina mužské populace v mém okolí se přiklání k Pavlovi,“ zamyslel se na dotaz ParlamentníchListů.cz člen Občanské demokratické strany, někdejší krajský zastupitel. „Kolem Nerudové jsou to feministické typy žen, které si myslí, jak to s profesorkou kdovíjak vyhrajeme,“ krčí rameny. „Já myslím, že Pavel na to má. Je to jediný člověk, který bude s republikou zacházet jako prezident, a ne jako předseda vlády. Jsem přesvědčen, že prezidentství myslí vážně, bude reprezentovat navenek, bude budovat mezinárodní vztahy, a naopak se nebude vměšovat do vnitropolitických záležitostí,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz své preference zdroj z ODS.

Vydali jsme se zmapovat atmosféru v pětikoalici před prezidentskými volbami i na sociální sítě. Ukázalo se, že to tam místy skutečně vře. Jeden z mírnějších projevů jsme nalezli na profilu Petry Š., aktivní členky ODS. Na sociálních sítích otevřeně podporuje Danuši Nerudovou, a stala se kvůli tomu terčem kritiky bývalého kolegy: „Kauzu (Nerudová, pozn. red.) okecala, ale uvažujícího člověka nepřesvědčila. A zdaleka to není její jediný problém, zkuste jen lehce zagooglit. Z kandidátů mi není blízký ani jeden. Přímá volba v českých poměrech holt není to pravé ořechové. Kdysi jsem jako senátor hlasoval proti změně ústavy na přímou volbu a mé výhrady proti ní se potvrzují,“ napsal do diskuse Petr Pakosta, někdejší člen horní komory Parlamentu za ODS.

Mezi topkaři to bylo rušnější. Vladimír D., komunální politik, aktivista a majitel hospody před pěti lety podporoval na Hrad Michala Horáčka. Nyní bojuje za Danuši Nerudovou, proti Petru Pavlovi nešetří tvrdou kritikou a srovnává ho s Babišem: „Oba bývalí komunisti, oba s neprůhlednou minulostí, jeden estébák a druhý kontráš, oba zachraňovali tenhle stát a oba sklízeli slávu. Oba kandidáti na prezidenta a oba doufají že budou zvolení. Doufám, že i zde bude platit pořekadlo, že když se dva perou, třetí se směje. Jinak jsme v pr....“ Pod příspěvkem se u Vladimíra D. rozjela tvrdá diskuse, dotyčný však všechny oponenty stíral: „Jen hájím svého kandidáta, kterého doporučila vládní koalice, není komunista ani estébák. A upozorňuji na to samé co historik Blažek. Nechci mít na Hradě bývalého komunistu!“

„Volte si, koho chcete, ale nejste pro mě demokrat,“ napsal mu jeden z diskutujících, taktéž příznivec pětikoalice.

Vladimír D. však vytahoval proti Pavlovi čím dál drsnější kalibr: „Jednou komunista, navždy komunista. A to, že ho Rusové nechali fungovat 25 let v nejvyšších složkách NATO, neznamená, že ho v roli prezidenta nezačnou protežovat!!! Slyšel jsi někdy o spícím agentovi? Víš, co jich mezi námi je?“ argumentoval příznivec Nerudové oponentovi. Sklidil však spíš rozpačité reakce a byl sám obviněn, že napomáhá Babišovi.

„Tenhle tvrdě opoziční způsob komunikace opravdu může Babišovi nahrát,“ potvrdil nám zdroj z okolí vlády. „Nadcházející týden bude největší mela, vypere se nejvíc špinavého prádla a lidi se brutálně rozhádají. U některých zarytých aktivistů může dojít k tomu, že se nepřenesou přes nezvolení svého favorita a druhé kolo budou fakt bojkotovat. Apel na volbu rozumem v druhém kole málokdy padne na úrodnou půdu. Kdyby tomu tak bylo, nemáme na Hradě deset let Zemana.“

Na občanskodemokratickém fóru je k vidění asi nejostřejší komentář. Jeden člen se tam vyjádřil k volbě Pavla Fischera, i když s jistými výhradami. Schytal za to od kolegy pořádnou sodu: „Sorry, ale v tom případě jsi kokot neschopný vnímat realitu…Fischer by nebyl špatný, ale realita je taková, že nemá na to, aby oslovil větší skupinu voličů. Tvůj názor je jen obyčejný alibismus a hloupý dětský truc. Takže si už, pánové a dámy zabývající se podobnými myšlenkami, vytáhněte hlavy z prdele, a nechcete-li být spolutvůrci národní tragikomedie v čele se stíhaným dotačním podvodníkem, zapomeňte na kandidáta Mirka Dušína.“

ParlamentníListy.cz měly možnost nahlédnout i do specifické subkultury undergroundu, která v Čechách stále existuje, pořádá akce a sdružuje se kolem lidí jako František Čuňas Stárek nebo Jaroslav Hutka. Někdejším „máničkám“ je dnes v průměru okolo sedmdesáti/osmdesáti let a neztratily nic ze svých liberálních postojů: „Mezi námi se podpora přelívá mezi Nerudovou a Fischerem,“ sdělil ParlamentnímListům.cz důvěryhodný zdroj z tohoto rebelského prostředí. Může se zdát s podivem, že svobodomyslný underground si vybral právě Pavla Fischera. Jak ale upřesnil náš zdroj, víc než o samotnou senátorovu osobnost jde o jeho spolupráci s Václavem Havlem: „Podporujeme kandidáty, kteří jsou liberální a prozápadní. U Fischera mnozí z nás přehlédnou jeho konzervativní názory na rodinu, gender a homosexuály, protože je silně spojen s osobností našeho nejslavnějšího prezidenta Václava Havla. Zároveň drží prozápadní linii směrem k EU a NATO. Co se týče Danuše Nerudové, nemá sice takové zkušenosti jako Fischer, ale její liberální postoje jsou jasné. Proto budeme podporovat tyto dva kandidáty.“ Generála Petra Pavla české „máničky“ nevnímají jako důvěryhodného: „Byl sice zařazen mezi demokratické kandidáty, ale nevím o nikom z našich řad, kdo by ho chtěl volit. Nepřijde nám v pořádku jeho komunistická minulost a mlžení o tom, co vlastně dělal. Podle mě voják do čela svobodného demokratického státu nepatří,“ uzavřel náš zdroj.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Andrea Novotná

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To by bylo., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevovamost , 06.01.2023 13:18:28
Velkou motivací pro vítězství pana Bašty je možnost poté spatřit obličeje Fialy, Rakušana, Pekarové a ostatních pseudodemokratů.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Výpalné“ za migranty: Mach začal počítat. Rakušan jako kdyby žil na jiné planetě

18:34 „Výpalné“ za migranty: Mach začal počítat. Rakušan jako kdyby žil na jiné planetě

Vyjadřování Víta Rakušana k migračnímu paktu, který inicioval a v Bruselu dohodl, působí podle lídra…