Velká debata? Tomáš Vyoral varuje: Připomeňme si, kdo jásal. A co v ČT chtějí

25.11.2022 15:42 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Je to podobně trapné a tragikomické, jako když vyhrožují Rusku naši političtí mopslíci,“ míní o radách Rusům bývalého estonského prezidenta Toomase Hendrika Ilvese komentátor Tomáš Vyoral. Dotkl se také prohlášení Ruska za teroristický stát z pera europarlamentu, táže se, zda europarlament bude stejně kritický k „humanitárním bombarďákům“. Zvláštní pozornost věnoval chystané prezidentské debatě. Redaktoři se podle něj na Babiše už třesou. A varovná kontrolka by se měla rozsvítit už jen proto, že ti, kdo stojí za generálem Pavlem, tuto možnost vítají.

Velká debata? Tomáš Vyoral varuje: Připomeňme si, kdo jásal. A co v ČT chtějí
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

Bývalý estonský prezident radil liberálním Rusům, jak se mají chovat. Ve zkratce, nemají žádat vůbec o nic, mají si pořád sypat popel na hlavu, stále připomínat vinu Ruska atd. atd. A vyhrožuje, že pokud se tak liberální Rusové chovat nebudou, nebude žádný Marshallův plán, ale Morgenthauův. Není to už trapné, když bývalý prezident země, která má obyvatel asi jako Praha, vyhrožuje Rusku? A hlavně, nenažene i liberální Rusy k Putinovi, když má takové přehnané požadavky?

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17007 lidí
Je to podobně trapné a tragikomické, jako když vyhrožují Rusku naši političtí mopslíci. A je zajímavé, jak všichni připomínají jen negativa ruské, respektive sovětské historie, zatímco třeba ta německá jsou v poslední době tak nějak raději utlumována, případně je negramoti politického a mediálního mainstreamu přisuzují jen a pouze „nacistům“, jako by snad ani nešlo o Němce. Naproti tomu hříchy Sovětského svazu jsou týmiž věrozvěsty pevně spojovány s Ruskem. Jeho součástí – a tedy po roce 1968 pak i našimi okupanty – byli mimochodem de facto i Ukrajinci. Nepletu-li se.

Ze stejného soudku, europarlament prohlásil Rusko za stát podporující terorismus. Má takové prohlášení vůbec nějakou váhu vzhledem k tomu, jak europarlament funguje a o čem rozhoduje?

Vzhledem k vámi výše uvedenému za prvé nemá. A pokud eurosojuz označil Rusko za stát podporující terorismus, co potom zejména USA, ale i další členské státy humanitárních bombarďáků z NATO? Nebo snad prakticky ničím neopodstatněné a nevyprovokované invaze a bombardování Srbska, Afghánistánu, Iráku, Libye, Sýrie – to jen v nedávné době – byly v něčem jiné? Pak se ptám v čem?

Marian Jurečka se v Partii CNN Prima NEWS pustil do Václava Klause, že zničil bankovní sektor a dopustil rozkrádání státu. Není to poněkud chucpe, když lidovci nechyběli skoro v žádné „pravicové“ vládě, nemluvě o levicových?

Samozřejmě že Jurečkovi lidovci, jak mají ve zvyku, byli prakticky u všeho a s každým, neb koryto je bližší než zásady. Jinak privatizaci a rozkrádání státu nelze házet na jednoho člověka, jakkoliv nese Václav Klaus svůj podíl. Pokud však vím, největší část privatizace a rozkradení tuzemského bankovního sektoru proběhla pod patronátem vlády ČSSD. Tuším toho času s Milošem Zemanem v čele, ale nerad bych mu křivdil.

Generál Řehka prohlásil, že se armáda musí připravit na válku velkého rozsahu a že při konfliktu NATO a Ruska bychom byli účastníci od první minuty. Nebyli bychom na válku velkého rozsahu lépe připraveni, kdybychom se dvacet let neangažovali v misích pro jiné státy?

Ze slov nejrůznějších psychopatů a válečných štváčů mám takový pocit, že bychom vzhledem k jejich análnímu alpinismu byli účastníci už několik minut před konfliktem. Jinak na válku velkého rozsahu – jako že doufám, že k ní nedojde – bychom byli lépe připraveni za prvé, jak říkáte vy. Za druhé, kdybychom v nějaké omezené, ale funkční podobě ponechali povinnou vojenskou službu. Vím, že každá starší generace vidí tu mladší skepticky a kriticky, ale když se podíváme na současnou mladou generaci kluků, chlapců, ale už i mužů, tak by vojenskou službu značná část z nich potřebovala jako sůl.

Katar bude prodávat svůj LNG Číně, a to celých 27 let. Podle japonských obchodníků jsou všechny dlouhodobé kontrakty na LNG, které začínají s dodávkami před rokem 2026, vyprodané, a kdo chce plyn, musí nakupovat na spotovém trhu. To vypadá, že jsme s plynem ostrouhali a budeme platit jak mourovatí, ne?

Že budeme platit jak mourovatí, je přece jasné od začátku. A jde také o jednoznačný záměr naší protektorátní vlády, která podle všech dostupných indicií koná na befel ze zahraničních pozic a v neprospěch zájmů České republiky.

ČT nabídla Nově a Primě, aby uspořádaly společnou superdebatu kandidátů. Co myslíte, že za tím stojí? Je to snaha dostat moderátora ČT k Babišovi, aby ho mohl grilovat, jak někteří naznačili?

Teoreticky to může být jeden z důvodů, nicméně Babiš, pokud vím, zatím svou účast v předvolební debatě na ČT sice nepotvrdil, ale ani neodmítl. A ačkoliv se propagandisti a manipulátoři z washingtonsko-berlínsko-bruselské ČT na jeho grilování určitě třesou jak Novotný s Rakušanem na další dávku, mám pocit, že budou muset vyvinout víc kreativity než dosud. Nekonečný příběh Čapí hnízdo ani tragická estráda se synem už totiž lidi příliš nedojímá. A Babišova komunistická minulost je pak ničím ve srovnání s uvědomělým převlékačem uniforem Petrem Pavlem, kterému jistě nemalá část moderátorů závislé a neobjektivní České televize fandí. A je třeba mít na paměti a připomínat si vlivné konexe Světlany Witowské, bývalé publicistické moderátorky ČT, nyní partnerky exdiplomata Koláře, jenž si po Drahošovi vybral pro prezidentské klání Pavla coby dalšího králíka z klobouku.

Ale vrátím se ještě k nabídce ČT na společnou superdebatu, které mimochodem tleskají právě třeba Kolář – na Twitteru ji označil za „dobrý nápad“ – i Witowská: „Veřejnoprávní služba v nejryzejší podobě. Bylo by to zajímavé i ku prospěchu věci. Tipuju ale, že se to nestane, protože to přebijí zájmy soukromých televizí. Přesto už si v hlavě skládám moderátorské trojice. Ve všech je R. Koranteng, T. Tománková, jen v ČT mám jmen několik.“

Už jen to, že nápad chválí tito dva silně zainteresovaní „akcionáři“ týmu Petra Pavla, by pro nás mělo být alarmující. Veřejnoprávní služba v nejryzejší podobě ku prospěchu věci, jak říká Witowská? No nevím. Mám pocit, že soudruzi z ČT by měli superdebaty komerčních televizí nejraději pod svou patronací nebo alespoň jistým dohledem a jistou možností do nich zasahovat, tak aby mohli sjednotit ten správný a povolený pohled na jednotlivé kandidáty a opět manipulovat veřejným míněním. Pardon, tedy odborně ho nasměrovávat. Já myslím, že občané, aby si udělali obrázek, se raději podívají na vícero konceptů, než jen ten jediný od České televize – samozřejmě byť jediný správný, pravdivý a láskyplný.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Šebesta

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Předvybraní kandidáti na prezidenta.“ Expert na manipulace a ovlivňování veřejného mínění promluvil

20:11 „Předvybraní kandidáti na prezidenta.“ Expert na manipulace a ovlivňování veřejného mínění promluvil

„Eskalace kampaně ve smyslu výhrůžky zastřelením je naprosto bezprecedentní situací,“ hodnotí pro Pa…