Vicepremiér Havlíček bez přetvářky: Jedeme hekticky, občas děláme chyby. Připravujeme rekordní věci

08.03.2021 16:11 | Zprávy

ROZHOVOR „Celkově naše ekonomika obstála velmi dobře, všech devět hlavních ratingových agentur nás drží velmi vysoko s výhledem ‚stabilní‘,“ řekl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér Karel Havlíček. Rozhovor se však netýkal pouze ekonomických témat.

Vicepremiér Havlíček bez přetvářky: Jedeme hekticky, občas děláme chyby. Připravujeme rekordní věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy

Někteří členové vlády hovoří o úplném uzavření průmyslových podniků, dokonce se o tom mělo v minulém týdnu na vládě hlasovat. Jaké jsou vaše argumenty proti uzavření?

Argumenty jsou jasné. Podniky se stávají řešením problému. Zahájili jsme největší logistickou akci v pandemii a místo toho, abychom poslali lidi z firem domů, je budeme všechny pravidelně testovat. Během několika dní jsme z Česka vytvořili největší testovací centrum v Evropě. V tuto chvíli testujeme týdně 2,5 milionu pracovníků a budeme to rozšiřovat až na čtyři miliony. Každý zaměstnanec v Česku bude pravidelně testován.

Dočkáme se, pokud se epidemická situace nebude lepšit, zavření průmyslu? A jaké jsou případné další kroky, kterými by vláda mohla šíření epidemie zpomalit?

Testování, očkování a dodržování pravidel. To jsou základní pilíře opatření, která povedou k výsledkům, pokud v nich budeme důslední. Cesta není nahnat lidi domů a čekat, že epidemie přejde. Musíme být aktivní, takto masivní testování s využitím podniků se proto může stát zlomem v řízení epidemie. Samozřejmě rozhodovat bude rychlost očkování, dnes již dokážeme více než 30 tisíc lidí denně a musíme stále navyšovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…