Vládní zmocněnec Cienciala: Návštěvy ministrů v krajích samy o sobě nestačí

03.10.2016 17:18 | Zprávy

Vládního zmocněnce pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiřího Ciencialy jsme se zeptali nejen na to, jak hodnotí spolupráci s vládou a jaký přístup prosazuje v otázce rozvoje krajů, ale i k řešení aktuálních problémů regionu. A to nejen v souvislosti s plánovaným uzavřením dolů OKD. Svěřil se nám, o čem jako poradce v poslední době jednal s prezidentem, s čím jde do senátních voleb, i s tím, proč odmítl kandidovat za SPO.

Vládní zmocněnec Cienciala: Návštěvy ministrů v krajích samy o sobě nestačí
Foto: archiv
Popisek: Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala (vpravo) na návštěvě Třineckých železáren

Jak byste coby vládní zmocněnec hodnotil vzájemnou spolupráci s představiteli kabinetu? Ministři problematická místa sice navštěvují, ale má to nějaký efekt?

Byl bych rád, kdyby spolupráce se členy vlády byla lepší, intenzivnější a efektivnější, ale celkově ji hodnotím jako dobrou. Některé věci, které mohou pomoct regionům, se mi podařilo prosadit a některé ne. Například jsme společně s krajskými tripartitami přesvědčili vládu, že Moravskoslezský, Ústecký i Karlovarský kraj mají dlouhodobé problémy, které vlastními silami a zdroji nemohou vyřešit. Potřebují pomoc státu v mnohem větší míře než ostatní regiony a potřebují také jasnou dlouhodobou strategii. Proběhlo výjezdní jednání vlády v Moravskoslezském (loni v červenci) a Ústeckém kraji (loni v říjnu). Výsledkem je mimo jiné usnesení vlády, které odstartovalo přípravy strategie restrukturalizace a opatření pro strukturálně postižené regiony, na kterých se teď intenzivně pracuje na úrovni ministerstev i regionů. Návštěvy ministrů samy o sobě samozřejmě nestačí, ministři se tak seznámí osobně s problémy, to je dobře, ale pak musí následovat další kroky. Sliby a úsměvy – to je málo.

Co obecně z pohledu stabilizace situace v krajích považujete aktuálně za nejdůležitější?

Nejde jen o stabilizaci, máme vyšší cíl a tím je rozvoj. Ale pro strukturálně postižené regiony je aktuálně nutné hlavně dokončit proces restrukturalizace. To znamená, musíme vytvořit podmínky, které usnadní hospodářské změny nebo odstranit bariéry, které jim brání. Od počátku mojí role vládního zmocněnce se zaměřuji prioritně na udržení či vznik pracovních míst a obecně podporu podnikání. Potvrdilo se mi, že je potřeba podpořit růst produktivity a výkonnosti soukromých podniků, usnadnit jejich transformaci, změnit počet a úspěšnost soukromých podniků na domácích a zejména zahraničních trzích. S tím souvisí i vytváření podmínek, které rozvoj firem co nejvíce usnadní a přilákají nové subjekty z České republiky i ze zahraničí. S tím ovšem souvisí také kvalita infrastruktury, vědecko-výzkumného potenciálu a pracovní síly, ve kterých právě Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj zaostávají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …