Vyoral se podíval kandidátům na zoubek. Našel dost špatného. Zvlášť u Nerudové

11.11.2022 15:00 | Rozhovor

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Diplomat Petr Kolář by podle komentátora měl už přestat tahat králíky z klobouku a kandidovat sám za sebe. Ale očekávat, že by Kolář udělal něco fér, je prý bláhové. Andrej Babiš si podle něho může dovolit debatám se vyhýbat. Ze zbytku kandidátů si Vyoral ještě rýpl do Danuše Nerudové a Karla Janečka. A jednoho kandidáta si hodlá ještě prověřit.

Vyoral se podíval kandidátům na zoubek. Našel dost špatného. Zvlášť u Nerudové
Foto: Archiv Tomáše Vyorala
Popisek: Komentátor Tomáš Vyoral

V kuloárech je celkem veřejným tajemstvím, že za kandidaturou Petra Pavla na post prezidenta stojí diplomat a bývalý velvyslanec Petr Kolář, stejně jako stál za kandidaturou Karla Schwarzenberga a Jiřího Drahoše. Není už načase, aby Petr Kolář, který dle svých slov pomáhal do Česka dostat Aspen Institute, kandidoval sám?

Myslím, že to ani není žádným tajemstvím. Sám Kolář přeci s kariérním komunistou a oportunistickým převlékačem uniforem Petrem Pavlem už před dvěma lety jezdil po debatách a připravoval si ho jako dalšího koně pro prezidentskou kandidaturu. Samozřejmě by bylo ze strany ex diplomata Koláře fér, aby stále nevytahoval další a další králíky z klobouku a zkusil to sám za sebe. Ale požadovat od tohoto prominenta s eminentními vazbami na Washington či Langley – nutno podotknout pro Českou republiku nezdravými – něco férového je stejně bláhové, jako chtít totéž od jeho stejně „povedeného“ aktivistického synka Ondřeje – ex starosty Prahy 6.

V USA stále ještě probíhají volby. Ale „rudá vlna“ ani „rudé tsunami“, jak se nazývala předpovídaná dominance republikánů, se nakonec nekonala, ačkoliv approval rating Joe Bidena je dlouhodobě špatný. Jak si to vysvětlujete?

Vzhledem k posledním prezidentským volbám tak, že volby v Somálsku či Severní Koreji jsou oproti těm v USA s nadsázkou až křišťálově čisté. Pak se není čemu divit, že navzdory postupující demenci a nepříčetnosti Joea Bidena i kontroverzím ve volbách, v nichž byl zvolen – a které jak se zdá provázejí i ty právě probíhající – se Joe a jeho demokraté drží stále nad vodou. Nezbývá mi než opět zopakovat ono okřídlené: kdyby volby něco změnily, už dávno by je zrušili. Tím nechci čtenáře nijak nabádat, aby snad nechodili volit, že je to zbytečné, ale spíš je upozornit, aby od voleb a svého příspěvku v nich neměli přehnaná očekávání. Ať už volí kohokoliv.

Premiér Fiala navštívil klimatický summit COP27 v Egyptě a prohlásil, že je potřeba přesvědčit i ostatní mimoevropské země, aby následovaly Evropu ve snaze být klimaticky neutrální. A také hodlá o třicet procent snižovat emise metanu. A někteří členové ODS už projevili svou nelibost, že premiér jde unijnímu mainstreamu tak na ruku. Vzhledem k tomu, že jsme v krizi, na tuto zimu budeme mít možná dostatek plynu, ale i provládní odborníci se strachují o tu nastávající, neměl by premiér začít tlačit na realismus, místo poklonkování cílům, které byly kritizovány ještě před invazí na Ukrajinu?

Petr Fiala byl vybrán a zvolen jako takzvaně liberálně demokratický panevropský – tedy de facto eurounijní – kádr. Tak to je a z toho pohledu jeho prohlášení a kroky nejsou ničím překvapivé a nečekané. Fialovo konání je v rozporu s pragmatičností, naší bezútěšnou realitou a našimi zájmy. Nejde ovšem o omyly, pochybení nebo nešťastné přešlapy, ale o záměr. Že jde o slouhu, poskoka, lokaje, loutku – dosaďte si sami – reprodukujícího a vykonávajícího jemu předhazované notičky, jež jsou často v rozporu se zájmy České republiky, musí vnímat i slepý, hluchý a inteligenčně nepříliš vybavený jedinec.

Andrej Babiš sice oznámil kandidaturu na prezidenta, ovšem zatím se evidentně nehodlá zúčastňovat prezidentských debat? Co za tím vidíte?

Neformuloval bych to jako „debat“. Co jsem četl, vynechá tu na VŠE z důvodu plánovaného výjezdu za občany. Takže jde o jednu debatu. Nicméně uvidíme, zda se bude či nebude některých dalších účastnit. Je fakt, že on coby politik, za nímž je výrazná nejen politická historie – ať už taková, nebo maková – si zkrátka může dovolit některou z debat opomenout. A s podobnou taktikou jako toho času Miloš Zeman se vyhnout konfrontaci „všichni proti Babišovi“, případně neplýtvat energií a časem debatami s druhořadými pinčlíky. Se vším respektem i disrespektem k oněm zveřejněným kandidátům. Lidé měli Babiše v médiích na očích denně, takže mají představu o něm a jeho „pohledu na věc“. Ať už tedy reálnému, nebo pouze jím prezentovanému navenek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

14:35 Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Předpokládám, že na věci ‚šokující‘ se musíme teprve připravit, protože nás …