Zkušenost z řádění v USA: Kde mají slušní občané zbraně, tam se nerabuje, říká elitní policejní instruktor Černý před senátní bitvou s Dienstbierem

05.06.2020 19:45 | Zprávy

ROZHOVOR „To není protest, to je kriminální jednání, hodné jen a pouze odsouzení,“ říká elitní policejní instruktor a prezident Ligy LIBE, Mgr. Pavel Černý, pplk. v.v., k dění posledních dnů v USA. Tam během truchlení za Georgem Floydem, který zemřel během policejního zákroku, dochází na mnoha místech k rabování, k ničení majetku a k další trestné činnosti. Černý si všímá paradoxu, kdy mnohdy zničené obchody a obchůdky patří Afroameričanům, proti jejichž diskriminaci se tyto protesty konají. „Policie při podobných událostech může mít natolik rázem vyčerpané a zaměstnané síly, že se prostý občan pak pomoci mužů zákona prostě nedovolá,“ varuje Černý a přidává – tyto věci se již dříve děly i v Evropě. Vzpomíná např. na řádění, které proběhlo v roce 2000 v Praze kvůli zasedání MMF. Tehdy byl Černý příslušníkem jednotek, které v ulicích hlavního města doslova válčily s anarchisty. A jak se tedy bránit, když je policie přetížená a v ulicích jsou rozbíjeny výlohy? I to nám podle Černého ukazují nejnovější záběry z USA: Kde lidé svůj majetek brání s legální zbraní v ruce, tam se nerabuje a neničí.

Zkušenost z řádění v USA: Kde mají slušní občané zbraně, tam se nerabuje, říká elitní policejní instruktor Černý před senátní bitvou s Dienstbierem
Foto: Archiv PČ
Popisek: Prezident spolku LIGA LIBE Pavel Černý, pplk. v.v.

Jste velmi zkušený mezinárodní policejní instruktor, působíte při výcviku policistů po celém světě. Co říkáte na zabití černocha George Floyda policistou?

Tady pozor. Za prvé je dotyčný policista ne odsouzen, ale co vím, zatím obviněn. Vše se děje pod obrovským mediálním, společenským a zejména politickým tlakem. Totiž  to, že někdo z policistů „klečí na krku“ zatýkané osoby je, možná třeba pro někoho překvapivě, v policejní praxi něčím naprosto běžným, a ne pokusem o vraždu.

Prostě, dělají to všichni policisté, a nechtějí tím rozhodně nikoho úmyslně usmrtit. A to po celém světě, kde jsem se osobně služebních výcviků účastnil – a dokonce i u nás u Policie ČR, kde je takový způsob znehybnění v poutací poloze naprosto standardní technikou fixace v tzv. poutací pozici, zvláště v případě zvládání nadmíru vzrostlé a silově disponované osoby. Kterou tento nejméně 120kilový jedinec, profesí navíc vyhazovač s bohatou kriminální minulostí, dle informací známých z médií, bezesporu byl.

Ono je to těžké, vždy jde vlastně o tzv. použití síly, tedy užití násilí. Sice legitimního, ve jménu zákona a úměrného situaci, ale stále to je a bude násilí. Velkého silného člověka prostě nejde proti jeho vůli dostat do pout nějakým zázrakem, zaklínadlem či tajemným chvatem. Někdy je problém ho dokonce i na zemi udržet, a to i s pouty na rukou.

Policista je přece cvičen tak, aby co nejvíce šetřil zatýkanou osobu a neublížil jí, ne?

Prostě, pokud se svalovec při zákroku policistů brání, je to vždy složité a nelehké. A odolnost lidského těla taktéž není nijak exaktní, není to žádná matematika. Někdy je člověk prostě až neuvěřitelně odolný, jindy může ale být lidský organismus až překvapivě zranitelný. Proto raději bez hysterie vyčkejme, co se následně vyšetřováním odhalí, tedy, co že se během onoho zákroku vlastně stalo. I u nás koneckonců již bylo nemálo případů, kdy se tvrdilo, že policisté někoho při zákroku zabili – a pak se zjistilo, že dotyčný zkolaboval po nadměrné aplikaci drog, která v tu chvíli nešla předpokládat atd.

To není pražádné zastávání se zde zakročujících policistů. Ať prostě soudcem není ulice, reportéři či politici. Pokud se případně ukáže u soudu jejich nepochybná vina, ať je teprve odsoudí. Pochopitelně souhlasím, že nikdo by neměl něčí vinou, dokonce vlivem nezákonného jednání, opustit tento svět. Tragédií to je, i kdyby to měl být kriminálník a drogový dealer, jako v tomto případě.

A není to taktéž o tom, jakou má konkrétně dotyčný barvu kůže. Vlastně to ani být nesmí. Lidé tam po ulicích křičí Black lifes matter, v překladu Na černých životech záleží. Zdá se mi, nezlobte se – při protestu proti rasismu – naopak dosti rasistické právě toto prohlášení. Neb jsem přesvědčen že přece záleží na všech životech. Ať je ten člověk černý, bílý, nebo třeba bleděmodrofialový.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

doc. Břetislav Rychlík byl položen dotaz

Co si myslíte o nálepkování?

Ptám se vás, protože vy jste mnohými také nálepkován. Myslíte, že to věčné nálepkování i ze strany vlády, za kterou jste kandidoval je správné a k něčemu dobré?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Náhrady pro paní prezidentovou: Jaké výsluhy berou vojáci z kanceláří? Historik počítal

4:44 Náhrady pro paní prezidentovou: Jaké výsluhy berou vojáci z kanceláří? Historik počítal

„V naší armádě se k vysoké hodnosti a dlouhé době služby propracujete spíše v teplé pražské kancelář…