Známka této vládě? Tolik stupňů vysvědčení nemá... Legenda zemědělství Jandejsek o potravinách i dalších katastrofách

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
31.12.2023 11:22 | Rozhovor

„Vládnutí naší vlády není ve prospěch voličů, ale ve prospěch nadnárodního kapitálu,“ říká jeden z nejvýznamnějších podnikatelů v potravinářství, exprezident Agrární komory a člen Klubu 2019 Zdeněk Jandejsek. Když měl Fialův kabinet oznámkovat, omluvil se, že tolik stupňů žádné vysvědčení nemá. Vysvětlil, jak je to s dotacemi pro české zemědělce a přidal neradostná čísla ohledně naší potravinové soběstačnosti.

Známka této vládě? Tolik stupňů vysvědčení nemá... Legenda zemědělství Jandejsek o potravinách i dalších katastrofách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Jandejsek – Expert na zemědělství a potravinovou bezpečnost

Máme tady konec roku, a tak je na místě tak trochu bilancovat. Pane inženýre, jak byste hodnotil tento rok pro Českou republiku? Co nám přinesl?

Rok 2023 bude historie hodnotit velmi negativně. Po 45 letech v pracovním procesu nepamatuji, že by vláda lhala občanům jako současná. Její hospodářská činnost připravila obyvatelstvo vysokou inflací o úspory. Její vládnutí není ve prospěch voličů, ale ve prospěch nadnárodního zahraničního kapitálu. Neznám stát, který vyrábí více energie, než spotřebuje a občané i podnikající v České republice zaplatí za energie více než občané a podniky, kam elektrickou energii vyvážíme.

Vláda se potýká s nízkou mírou důvěry, která dosahuje úrovně vlády Petra Nečase. Jaké vysvědčení byste jí vystavil vy?

Žádné vysvědčení nemá tolik stupňů, aby se dokázala spravedlivě ohodnotit její práce. Vedení státu a zvyšování životní úrovně obyvatel naší země se současná vláda rozhodla ignorovat a všechna její rozhodnutí v řízení školství, zdravotnictví, energetice, průmyslu i zemědělství směřují k destrukci. Místo toho, aby motivovala všechny prorůstově, což by přinášelo prostředky do rozpočtu, nevedlo ke zvyšování daní, k omezování důchodců a dalších potřebných.

Do parlamentních voleb zbývají necelé dva roky. V těch posledních mnoho hlasů propadlo, politické spektrum se může proměnit. Která ze sil, jež nyní stojí mimo Poslaneckou sněmovnu, má šanci příští rok vyrůst tak, že se s ní bude muset počítat?

Parlamentní demokracie zklamaly nejen v Evropě, ale i ve světě. Za pomoci „nestranných médií“, která informují nejen lživě, ale v některých případech ani neinformují o dění ve světě a doma, o skutečných názorech společnosti. Politici podle průzkumů ztratili důvěru, ale v našich médiích někteří chválí činnost vlády a není možné slyšet názory většiny, která vládu nepodporuje. Vlády jsou jen komedie slibů, mediální masáž a právní manipulace, směřující k volbě zástupců tradičních stran. Je nutné skončit s volbou řečníků o ničem, které nahrazují stranické sekretariáty a nechat navrhovat občanskou společnost odborníky z jednotlivých oborů, kteří za svůj život něco dokázali a nepotřebovali při tom krást a odklánět peníze.

Pokud se dočkáme termínu parlamentních voleb, o čemž pochybuji, je nutné volit nová uskupení, kde se staví na odbornících, kteří chtějí sloužit obyvatelstvu. Zákonodárná, vládní i exekutivní moc je službou vlastnímu národu, nikoliv službou nadnárodním finančním skupinám a vlastní kapse. Je třeba zapomenout na tradiční strany, které potvrdily korupci ve vlastních stranách a nedokázaly zajistit trvalý hospodářský růst. Je třeba naslouchat odborníkům ze všech sektorů hospodářské činnosti, kteří dokáží dát dohromady bezúhonné hospodáře a ty zvolit.

To, co mnohé lidi trápí, jsou vysoké ceny energií a také potravin. Vzhledem k tomu, že jste jedním z nejvýznamnějších podnikatelů v potravinářství, a navíc jste několik let několik let vedl Agrární komoru, zeptám se samozřejmě především na ty potraviny. Co říci na již dost vleklý spor, zda za drahé potraviny mohou výrobci nebo supermarkety?

Největší problém v hodnocení cen potravin pro spotřebitele jsou vládou ovlivňovaná média. Místo dotazů a hodnocení cen odborníky jsou do pořadů zváni lobbisté či teoretici, kteří v zemědělství a potravinářství nikdy nepracovali. Sledujeme vystupování mystifikátora Prouzy, který záměrně dehonestuje ty, kteří vyrábí a produkují nejlevnější potraviny s minimální rentabilitou, s nesrovnatelně nižšími podporami, než má zahraniční konkurence. Vláda dalším snížením národních podpor, spolu s médii, cíleně likviduje konkurenceschopnost kvalitních a čerstvých českých potravin. V současné době pracují zemědělci u obilovin se ztrátou 15 % až 20 % tj. 15 až 20 Kč na 100 Kč produkce. U zeleniny pracují prvovýrobci na hranici rentability.

U brambor dosahují odpovídající rentabilitu cca 6 %. U živočišných komodit se do maloobchodu prodávají vajíčka za 2,50 až 2,60 Kč/ks a náklady jsou cca 2,30 Kč/ks. Kuře chlazené se prodává za 60 až 61 Kč/kg a náklady se pohybují na úrovni cca 60 Kč/kg. Pokud sečteme všechny komodity všech podniků, bude zisk max. 2,50 Kč na 100 Kč produkce, a u podniků, s převažující rostlinnou výrobou, bude dosahována ztráta. Obdobně na tom budou i potravináři, kde rentabilita bude na úrovni 1,5 % až 4 % podle komodity, kterou producent vyrábí. Kolik vydělává maloobchodní prodej je jasné, když srovnáme ceny komodit při prodeji do maloobchodu a prodejní ceny na pultě.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nenalhávejme si, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetirhonza , 31.12.2023 13:48:49
do nekonečna kecy o nějaké demokracii. Demokracii ( vhodnější by byl jiný název) a její jakýkoliv vývoj mají v plné režii bohatí, jelikož si ji platí. Nenalhávejme si, že ji platíme my svojí prací a daněmi, bo daně i cenu práce URČUJÍ ti bohatí. Částečná demokracie zde byla pouze v mezidobí dvou odlišných mocenských bloků. Hrobařem současné tzv. demokracie je nástroj zvaný granty a dotace, jelikož je to dnes nejmocnější nátlakový nástroj.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…