Brno: Vědci zkoumající jedy dostali nové pracoviště v kampusu

11.10.2012 12:40 | Zprávy

Nový pavilon s bezmála padesáti laboratořemi vybavenými špičkovými přístroji začne sloužit Centru pro výzkum toxických látek v prostředí (RECETOX) v kampusu Masarykovy univerzity. 8. října ho slavnostně otevřeli zástupci univerzity, města Brna, ministerstva školství a sekce OSN pro životní prostředí.

Brno: Vědci zkoumající jedy dostali nové pracoviště v kampusu
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Vědci z centra RECETOX, jež působí v rámci Přírodovědecké fakulty MU, sledují toxikologické dopady syntetických, ale i přírodních chemikálií, například toxinů sinic přítomných v povrchových vodách, na zdraví lidí. „Snažíme se určit faktory, které mohou ovlivnit zdraví populace, a nejen to. Vyvíjíme nástroje, jež mohou chemické látky kontaminující životní prostředí odbourávat,“ vysvětlila Jana Klánová z centra RECETOX.

Dlouhodobým cílem týmu je vybudovat veřejně dostupný informační systém o stavu znečištění prostředí toxickými látkami nejen v národním, ale v celosvětovém měřítku.

Vysoce kvalifikovaný tým mezinárodních pracovníků týmu Centra navazuje na více než čtvrt století zkušeností ze studia zmíněného oboru. „Naším cílem je nejen výzkum, ale i řešení – vytváříme vědecké poznatky pro rozhodovací sféru, pro činnost státní a místní správy,“ uvedl ředitel centra RECETOX Ivan Holoubek.

Nová budova poskytne zázemí více než stočlennému týmu odborníků, z nichž pětinu tvoří cizinci z celé Evropské unie. Pavilon je dokonale technicky vybaven: jsou tu k dispozici např. hmotnostní spektrometry pro odhalování stopových množství různých toxických látek nebo laserová záblesková fotolýza pro studium mechanismů chemických reakcí.

Vybudování centra RECETOX je součástí rozsáhlejšího projektu CETOCOEN financovaného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Stavba pavilonu stála 238 mil. korun a jeho přístrojové vybavení 143 mil. korun. V budoucnu poslouží nejen vědcům z Masarykovy univerzity, ale bude nabízena také externím spolupracovníkům na národní i mezinárodní úrovni.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Brno.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí nejmodernější linka na třídění vznikne v Třinci

22:09 Třetí nejmodernější linka na třídění vznikne v Třinci

Společnost Smolo zahájila modernizaci, která zahrnuje výstavbu nové třídící linky na zpracování plas…