Brno: Za jízdenky bude možné platit „esemeskou“

09.01.2012 6:42

Od Nového roku čeká brněnské i mimobrněnské cestující, kteří využívají hromadnou dopravu, několik novinek.

Brno: Za jízdenky bude možné platit „esemeskou“
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek
reklama

Vzhledem k nárůstu cen energií a pohonných hmot a zvýšení daně z přidané hodnoty přistoupil Dopravní podnik města Brna k úpravě cen v městské hromadné dopravě.

Tarif Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje včetně předplatních a jednorázových jízdenek pro brněnské zóny 100 + 101 schválila Rada města Brna 26. října. Platit začne od 1. ledna 2012.

Původně se v rámci celého IDS JMK uvažovalo o zdražení jízdného o 20 procent, nakonec se ale ceny zvýší průměrně o 11 procent. Končí platnost nepřestupních jízdenek na 10 minut, místo ní byl nově zaveden doplatek 16 korun za jednu zónu při kombinaci jízdních dokladů. Stejně zaplatí i cestující za dvě zastávky na železnici. Cena základní jízdenky na 15 minut (mimo Brno na 45 minut) s platností pro dvě zóny se zvýší o dvě koruny na 20 korun, hodinová jízdenka bude stát 25 korun místo současných 22. Základní měsíční předplatní jízdenka pro zóny 100 + 101 přijde nově na 550 korun (o 20 více), čtvrtletní „šalinkartu“ lidé pořídí za 1370 korun (dříve 1280 korun). Přeprava seniorů nad 70 let a doprovodu dítěte do tří let zůstává v MHD bezplatná.

Novinkou je například bezplatná přeprava nejen vodicích, ale i asistenčních psů nebo zavedení přenosné roční předplatní jízdenky pro zóny 100 a 101 za 6100 korun. A ti, kdo neradi shání jízdenky nebo tráví čas ve frontě na „šalinkarty“, uvítají možnost zaplatit za jízdenku po Brně (v tramvajích, trolejbusech a autobusech linek 1 až 99) prostřednictvím SMS zprávy. Zahájení plateb dopravní podnik plánuje zhruba od června 2012 , elektronická jízdenka s platností 75 minut bude stát 29 korun, celodenní 99 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Brno.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň 3: Další sběrné místo vzniklo na Valše

13:07 Plzeň 3: Další sběrné místo vzniklo na Valše

Nové místo mají nádoby na tříděný odpad v oblasti osady Valcha. Jedná se o tzv. sběrné místo, kde js…