Bruntál: Poplatek za „popelnice“ 550,-Kč/občan/rok

13.12.2015 11:40 | Zprávy

Na 9. jednání zastupitelstva města Bruntálu dne 8. 12. 2015 byla na doporučení rady města schválena obecně závazná vyhláška, kterou se stanovuje místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění využívání a odstraňování odpadů, a to na 550,- Kč na občana a rok. Toto zvýšení o 50,- Kč přichází po 9 letech, kdy v roce 2007 byl poplatek stanoven na 500,- Kč.

Bruntál: Poplatek za „popelnice“ 550,-Kč/občan/rok
Foto: bruntal.net
Popisek: Náměstí města Bruntál

K tomuto bylo přistoupeno po velmi dlouhé, složité a bouřlivé diskuzi nad rozpočtem města a rozboru nákladů města na odpadové hospodářství jako celek. Každá koruna, kterou je občan nucen vydat „navíc“ vyvolává emotivní reakce. Toto ovšem není žádný bezhlavý útok na peněženku občana. Současně musíme přiznat, že jsou mezi námi i neplatiči. Přes důsledné vymáhání, které je prováděno v rámci možného právního rámce, je kumulativní dluh k 31. 12. 2014 3,9 mil. Kč.

Konstrukce poplatku, pro zjednodušení, je tvořena ze dvou částí, a to části a), která je až 250,- Kč a představuje náklad za uložení KO (komunální odpad směsný) na skládku a části b), která je až 750,- Kč a představuje skutečné náklady na sběr a svoz KO za předminulý kalendářní rok. (v době projednávání není účetně ukončen rok 2015). Tolik zákon o místních poplatcích.

Tento poplatek však bohužel díky své konstrukci a metodice nezahrnuje veškeré náklady spojené s odpadovým hospodářstvím ve městě, které každý z nás využívá. Pochybnosti o smyslu třídění jsou naprosto nepřijatelné a politika Ministerstva životního prostředí je jednoznačně směřována k minimalizaci skládkování KO a jeho maximálního třídění a využití. Nástrojem této politiky je zvyšování poplatku za uložení KO na skládku a cílem je ukončení skládkování KO okolo roku 2025. V nákladové položce je právě nejvyšší podíl za uložení KO na skládku. Proto za dobré výsledky v třídění je občanům nutno poděkovat, a tímto je vyzvat ke zvýšenému úsilí v třídění, neboť toto je jediná cesta jak snížit objem KO, a tak náklady na odpadové hospodářství ve městě. Takto je třeba pohlížet na zvýšení sazby poplatku, které po srovnání s ostatními městy není nijak závratné a toto zvýšení jen o něco snižuje doplatek města na zajištění likvidace odpadů, čistoty ve městě, které je pro životní pohodu občanů nezbytné. (viz tabulka)

Náklady za odpadové hospodářství za rok 2014

Likvidace KO

 

8 339 950

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brno: Protipovodňová opatření na Poříčí jsou hotová

16:09 Brno: Protipovodňová opatření na Poříčí jsou hotová

Protipovodňová opatření (PPO) na řece Svratce vznikla v úseku od Riviéry po most na Uhelné i díky ev…