K tomuto bylo přistoupeno po velmi dlouhé, složité a bouřlivé diskuzi nad rozpočtem města a rozboru nákladů města na odpadové hospodářství jako celek. Každá koruna, kterou je občan nucen vydat „navíc“ vyvolává emotivní reakce. Toto ovšem není žádný bezhlavý útok na peněženku občana. Současně musíme přiznat, že jsou mezi námi i neplatiči. Přes důsledné vymáhání, které je prováděno v rámci možného právního rámce, je kumulativní dluh k 31. 12. 2014 3,9 mil. Kč.
Konstrukce poplatku, pro zjednodušení, je tvořena ze dvou částí, a to části a), která je až 250,- Kč a představuje náklad za uložení KO (komunální odpad směsný) na skládku a části b), která je až 750,- Kč a představuje skutečné náklady na sběr a svoz KO za předminulý kalendářní rok. (v době projednávání není účetně ukončen rok 2015). Tolik zákon o místních poplatcích.
Tento poplatek však bohužel díky své konstrukci a metodice nezahrnuje veškeré náklady spojené s odpadovým hospodářstvím ve městě, které každý z nás využívá. Pochybnosti o smyslu třídění jsou naprosto nepřijatelné a politika Ministerstva životního prostředí je jednoznačně směřována k minimalizaci skládkování KO a jeho maximálního třídění a využití. Nástrojem této politiky je zvyšování poplatku za uložení KO na skládku a cílem je ukončení skládkování KO okolo roku 2025. V nákladové položce je právě nejvyšší podíl za uložení KO na skládku. Proto za dobré výsledky v třídění je občanům nutno poděkovat, a tímto je vyzvat ke zvýšenému úsilí v třídění, neboť toto je jediná cesta jak snížit objem KO, a tak náklady na odpadové hospodářství ve městě. Takto je třeba pohlížet na zvýšení sazby poplatku, které po srovnání s ostatními městy není nijak závratné a toto zvýšení jen o něco snižuje doplatek města na zajištění likvidace odpadů, čistoty ve městě, které je pro životní pohodu občanů nezbytné. (viz tabulka)