Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického je otevřeno

31.01.2016 15:46 | Zprávy

Dům Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí byl rekonstruován za pomoci dotace v rámci 24. výzvy Integrovaného operačního programu, oblasti intervence 5.1 Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví. Partnerem realizace projektu je Státní oblastní archiv v Třeboni. Dům č. 89 patřil jednomu z nejslavnějších českých rybníkářů, Štěpánku Netolickému a je dnes jednou z nejhodnotnějších staveb v historickém centru Třeboně. Nyní zde můžete navštívit stálou expozici i první sezónní výstavu s názvem Fenomén: Třeboňská rybniční krajina.

Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického je otevřeno
Foto: trebon.cz
Popisek: Třeboň

Historie domu

Dům č. 89 na Masarykově náměstí patřil jednomu z nejslavnějších českých rybníkářů, Štěpánku Netolickému. Objekt je jednou z nejhodnotnějších staveb v historickém centru Třeboně. Původně gotický dům byl přestavěn v době renesance. Vnější podoba domu byla dokončena zřejmě v roce 1636, zhruba o sto padesát let později bylo spolu s jinými úpravami přistavěno další křídlo. Devatenácté století přineslo vkládání příček a přesun schodiště do průjezdu. Při radikální obnově budovy v padesátých letech 20. století došlo k výraznému poškození nástěnných maleb ve schodišťové síni, další modernizace v sedmdesátých letech způsobila zánik některých historických konstrukcí a architektonických prvků. Dům byl využíván jako obřadní síň, v posledních letech se už zde zcela minimálně pořádaly krátkodobé výstavy. „Pokud je město vlastníkem historické budovy, musí se o ni postarat.“, zdůrazňuje starostka města Mgr. Terezie Jenisová:

„S dotací z Integrovaného operačního programu se nám otevřela možnost realizovat obnovu tohoto výjimečného objektu s minimálními náklady. Nyní získává důstojnou podobu. Věřím, že i jeho náplň bude přínosem nejen pro město Třeboň, ale rovněž pro celý region třeboňské rybniční krajiny."  Technický stav domu rekonstrukci nutně vyžadoval. Nosné kamenné sloupy u průčelí domu se již téměř rozpadaly, jak potvrdil autor projektu Ing. arch. Jaromír Kročák. Podle něj je dům uměleckým artefaktem: „ Když si odmyslíte novodobé úpravy a vžijete se do původní podoby klenutých místností a křivolakých zdí, převýšeného mázhausu, iluminovaných stěn a proporcí vnitřního dvorku, sám daný prostor vás vede ke kýženému cíli. Stačí jen naslouchat hlasu domu a vracet do jeho prostoru to, co mu bylo v novodobé minulosti odňato a co mu nyní chybí. Neméně důležitým prvkem při rekonstrukci domu je pokora.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: U cyklostezky v Nemilanech se budou kácet suché stromy

7:46 Olomouc: U cyklostezky v Nemilanech se budou kácet suché stromy

Zvýšené opatrnosti by měli dbát cyklisté v Nemilanech. V úterý se tady v lokalitě Jantarové cyklotra…