České Budějovice: Mateřská škola Větrná se připravuje na návrat dětí

19.05.2020 9:14

Za týden se do českobudějovických mateřských škol znovu vrátí děti. V té ve Větrné ulici už proto finišují přípravy na ostrý restart po zhruba dvouměsíční nucené pauze. Školka by měla fungovat téměř ve stejném rozsahu jako před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii.

České Budějovice: Mateřská škola Větrná se připravuje na návrat dětí
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

„Připravujeme se nejen na příchod dětí, ale v podstatě i rodičů. Na základě doporučení ministerstva školství a zřizovatele musíme upravit systém přebírání dětí od rodičů, jejich pohyb u školy a podobné věci. Dokončujeme kompletní desinfekci nejen všech prostor školy a kuchyně, ale i vybavení, hraček, školních pomůcek, prostě všeho. Od dveří až po poslední jednotlivou kostičku lega,“ konstatovala ředitelka Mateřské školy Větrná Kamila Finková.

Škola kontaktovala rodiče všech svých dětí, aby zjistila, kolik z nich se v pondělí 25. května do tříd vrátí. Zájem je značný, zhruba okolo 75 procent, takže MŠ Větrná musí být připravena i ve ztížených podmínkách na téměř kapacitně úplně normální provoz. To samozřejmě klade vyšší nároky na organizaci, protože některé z učitelek dále zůstávají doma se svými dětmi a pedagogický kolektiv je tak částečně personálně oslabený.

„I přes řadu komplikací jsme určitě schopni provoz školy zajistit jak po stránce organizační a provozní, tak po stránce hygienické. Školka bude otevřena normálně, tedy od 6 do 17 hodin, ovšem s tím, že některé třídy budou mít provozní dobu částečně zkrácenou právě proto, abychom byli schopni tento režim personálně obsáhnout,“ poznamenala Finková.

Anketa

Líbí se vám zatím kanál CNN Prima News?

3%
91%
hlasovalo: 17213 lidí

Se zajištěním dostatku desinfekčních prostředků i „nepovinných“ ochranných pomůcek pomohl sedmitřídní mateřince s kapacitou 168 dětí zřizovatel, tedy město České Budějovice. Za zcela zásadní problém ale ředitelka označila požadavek ministerstva školství na každodenní kompletní desinfekci celé školní budovy a jejího vybavení, včetně obslužných prostor, po odchodu dětí domů. „To samozřejmě není technicky, personálně ani materiálově zvládnutelné. Nehledě k tomu, že prostory školy budou desinfikovány průběžně v podstatě celý den,“ doplnila Finková.

„Je zjevné, že koronavirová pandemie není krátkodobou a jednorázovou záležitost. Domnívám se, že do budoucna by se proto mělo při rekonstrukcích nebo výstavbě škol, pravděpodobně nejen jich, s těmito problémy počítat a přizpůsobovat objekty a jejich vybavení podobným situacím. Určitě by stálo za zamyšlení například osazení vstupů do školy desinfekčními rámy, nebo nějakým podobným zařízením. Pro desinfekci vnitřních prostor školy by se určitě daly využít různé ionizátory, čističky vzduchu či něco podobného,“ poznamenala Finková.

Bez dětí se letos odehrály v MŠ zápisy dětí pro školní rok 2020/2021. „Pro nový školní rok máme k dispozici celkem 35 míst, ale přihlášených je víc, než můžeme přijmout. Zda s umístěním svého dítěte k nám uspějí i rodiče, jejichž přihlášky jsou umístěny takzvaně pod čarou, se ukáže až v září podle toho, zda se všechny děti do školky dostaví,“ dodala ředitelka.

Mateřinka ve Větrné ulici, klidné lokalitě mezi dvěma velkými českobudějovickými sídlišti Máj a Šumava, je známá mimo jiné svým velmi aktivním přístupem k zavádění moderních metod výchovy a péče o nejmenší děti. Při svých aktivitách vychází z doporučení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a směřuje mimo jiné k získání certifikátu pro zařazení do národní sítě Škol podporujících zdraví (ŠPZ).

Mateřská škola Větrná, sedmitřídní předškolní zařízení s celkovou kapacitou 168 dětí, je umístěna mezi dvěma velkými českobudějovickými sídlišti Šumava a Máj. Areál se skládá ze šesti pavilonů propojených prostornou spojovací chodbou.
Školka má vlastní rozsáhlou zahradu, která je díky výhodné poloze prosta jakéhokoliv hluku a zplodin z výfukových plynů aut. Zajišťuje tak prostor pro aktivní odpočinek i klidovou relaxaci. Je vybavena množstvím dřevěného zahradního herního zařízení, které škola průběžně doplňuje o nové, moderní prvky.
Součástí školy je vlastní školní jídelna. Ta je průběžně modernizována tak, aby splňovala předepsané náročné hygienické normy Evropské unie a splňovala požadavky na přípravu kvalitní a zdravé stravy.
Škola pracuje podle vlastního Školního vzdělávacího programu, vycházejícího z Rámcového vzdělávacího programu pro MŠ podle Školského zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním vzdělávání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

13:05 Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

Zastupitelstvo města Liberec schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd ve variantě: jedna…