Součástí krajinné výstavy nazvané Příroda a historie Cheb 2013, která se uskuteční v termínu od 29. května do 25. srpna, budou vedle vlastních zahradních prezentací také tři stěžejní výstavní projekty a bohatý doprovodný kulturní program. „V logu výstavy jsou zakomponovány tři letopočty - 1213, 1713 a 2013.
Právě k těmto letopočtům se váže koncept tří tematických výstav. K roku 1213 se vztahuje výstava Chebsko za vlády Štaufů. Letos to bude přesně 800 let, kdy pozdější císař Fridrich II. Štaufský podepsal na chebském hradě takzvanou Zlatou bulu z Chebu, která upravovala vztah panovníka a papežské kurie. Tato událost bude hlavním tématem výstavy mapující historii rodu Štaufů na Chebsku, která proběhne v unikátní románsko-gotické hradní kapli,“ upřesnil chebský místostarosta Michal Pospíšil, do jehož kompetence patří také příprava letošní krajinné výstavy.
S letopočtem 1713 je spojena výstava, která se uskuteční v křížové chodbě a kostele františkánského kláštera a představí dílo geniálního barokního architekta, chebského rodáka Johanna Balthasara Neumanna. V letošním roce uplyne 260 let od jeho úmrtí a zároveň 300 let od představení jeho slavného vynálezu - měřidla pro stavitele nazvaného „Instrumentum Architecturae“. Poslední z trojice výstav bude pak probíhat v prostorách Kulturního centra Svoboda a připomene v historii České republiky vůbec první Přeshraniční krajinnou výstavu Cheb-Marktredwitz z roku 2006 i její předchůdkyně - zahradní výstavy konané v Chebu v letech 1898, 1923 a 1931.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestocheb.cz