„Zahájili jsme s lidmi diskusi o budoucí podobě okolí KASS, ale i o objektu samotném. Vítáme jejich zájem něco navrhovat a řešit, protože plánujeme novou podobu jejich okolí,“ řekl primátor Jan Mareš. Veřejný prostor by měl být více otevřený, zelené plochy se samostatnými stromy a cestičky s lavičkami by měly sloužit obyvatelům sídliště. Důležitým přáním byla i bezbariérovost prostoru. Architekti nyní podle podnětů a připomínek veřejnosti dopracují projekt, aby v příštím roce mohly začít stavební práce.
Radnice přizvala ke spolupráci na zjištění veřejného názoru odborníky ze společnosti Agora Central Europe, kteří mají dlouholeté zkušenosti s průzkumy a veřejnými diskusemi. „Pomáháme lidem, aby byl jejich hlas na radnicích slyšet a zároveň radnicím v komunikaci s občany,“ představil svoji úlohu Vojtěch Černý ze společnosti Agora. Z dotazníkového šetření a následných workshopů, na nichž se tvořily takzvané pocitové mapy, vyplynulo pozitivní vnímání zelených pásů ze severní a jižní strany objektu, negativy jsou zákoutí, bariéry a nebezpečná místa. Děti oproti dospělým naopak kladně hodnotily malby grafiti, které by chtěly rozšířit. „Jsou pro nás důležité všechny podněty, které jsme získali. Veřejný prostor je však místem konsenzu, jež musí akceptovat návrhy a požadavky všech skupin obyvatel,“ uvedl primátor Mareš. Projektanti vytyčili hlavní témata úprav, z nichž nejdůležitějším je odstranění bariér jako jsou schody nebo pravé úhly, dále zahradní úpravy, které by eliminovaly nebezpečí. Posledním je obrácení domu naruby, aby obchody a provozovny nebyly přístupné jen z vnitřní pasáže, ale z vnějšku objektu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Chomutov-mesto.cz