"Posledních šest let se cena vodného a stočného v našem městě nezměnila (kromě období, kdy se měnila sazba DPH) a byla uměle a v rozporu se zákonem udržována ve stejné výši. I když jsem si vědom toho, že žádné zdražování není populární, v tomto případě se jedná o jeden z nezbytných kroků, které povedou ke zlepšení stavu vodovodní a kanalizační sítě ve městě," uvedl starosta města Jan Jarolím a pokračoval: "Kdybychom zdražení vodného a stočného odkládali, problém by v následujících letech eskaloval. Zvýšení cen by pak bylo stejně nevyhnutelné a navíc by došlo ještě k výraznějšímu zdražení, než je tomu nyní."
O zdražení vodného a stočného rozhodly především tři faktory. "Do ceny bylo nutné na základě nálezu finančního úřadu promítnout úpravu poměru nájemného vodohospodářské infrastruktury v poměru 40 % vodné a 60 % stočné namísto dosavadních 10 % ku 90 %. Dále bylo třeba započítat pokles množství vyfakturované vody. V roce 2013 jsme fakturovali 705 tisíc m3, v roce 2015 to bude už jen zhruba 620 tisíc m3 vody. Právě tento objem je výchozím předpokladem pro stanovení kalkulace na rok 2016, kdy počítáme s tím, že dosáhneme alespoň skutečnosti roku 2015. A vzhledem k tomu, že převážná část nákladů je fixních, v momentě, kdy kalkulujeme méně kubíků vody, cena za jeden kubík roste," vysvětlil Petr Mrázek, jednatel společnosti Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, s. r. o., která je ve městě provozovatelem vodovodní a kanalizační sítě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV