Frýdek-Místek v dubnu spustí značení jízdních kol

06.03.2017 17:34

Městská policie ve Frýdku-Místku nabízí již čtvrtým rokem forenzní značení jízdních kol, koloběžek, ale také invalidních vozíků za pomocí syntetické DNA. Tato služba je pro občany města ZDARMA.

Frýdek-Místek v dubnu spustí značení jízdních kol
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

Značení a evidence jízdních kol se bude konat od 4. dubna v Kontaktním centru prevence, které se nachází v Křížovém podchodu, a to vždy v úterý od 8:30 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Pro zaevidování jízdního kola je nutné mít s sebou občanský průkaz, popř. doklad o nabytí kola (v případě, že tento doklad majitel kola nemá, vyplní čestné prohlášení o nabytí značeného předmětu). Kolo musí být také čisté, aby na něj bylo možné značení aplikovat.

„O značení kol syntetickou DNA je stále zájem. Po zahájení projektu před třemi lety bylo označeno 586 kol, rok na to 605 a loni to už bylo 689 kol, elektrokol a koloběžek. Nabízíme i značení invalidních vozíků, ale z této strany jsme zatím nezaznamenali žádný zájem, nicméně možné to je,“ řekl primátor Michal Pobucký s tím, že podstatou celého projektu je, že označená jízdní kola jsou zařazena nejen v databázi Magistrátu města Frýdek-Místek, ale i v celosvětové databáze výrobce forenzního značení, což odrazuje pachatele od krádeží a usnadňuje identifikaci odcizených jízdních kol a pátrání po nich.

Jízdní kolo se označí zhruba na deseti místech mikroskopickými tečkami, které jsou pouhým okem téměř neviditelné. Jejich vyhledávání na jízdním kole je možné jen pomocí UV světla. K takto označenému jízdnímu kolu dostane majitel samolepku, kterou kolo označí na viditelném místě tak, aby odradil případného zloděje od krádeže.

Upozorňujeme, že deštivé počasí a nízká teplota neumožňují provádět forenzní značení jízdních kol a invalidních vozíků. Značení by bylo nestabilní a viditelné pouhým okem, což je nežádoucí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hustopeče: Stavební úřady s obavami vyhlíží nový zákon

16:31 Hustopeče: Stavební úřady s obavami vyhlíží nový zákon

S nervozitou a obavami vyhlíží pracovníci stavebních úřadů letošní 1. červenec. Právě tento den vsto…