Hradec Králové: Město je blízko dohody s ČSOB na posunu termínu stavby lávky

27. 2. 2020 9:14

Nová lávka přes Labe u kongresového centra Aldis dostane s největší pravděpodobností další šanci. Měla by k tomu přispět i dohoda města s bankou ČSOB, která v blízkosti staví svou novou budovu.

Hradec Králové: Město je blízko dohody s ČSOB na posunu termínu stavby lávky
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

Městu pak vzhledem k nedodržení závazku ve smlouvě lávku postavit do letošního jara hrozila sankce. Pokud se městu podaří do konce května získat změnu povolení pro stavbu lávky, bude mít na její dokončení další tři roky. Dodatek ke smlouvě s ČSOB včera projednala rada města, v březnu jej budou schvalovat hradečtí zastupitelé.

„Ceníme si přístupu banky jako partnera, který zohlednil naše snahy udělat maximum pro dodržení podmínek kupní smlouvy na pozemky, ze které vyplývají sankce při nedodržení termínu výstavby lávky. Podařilo se nám dohodnout posunutí termínu pro její kolaudaci o tři roky a vzhledem k tomu, že se objevily další dotační zdroje, chceme vypsat nový tendr na stavební firmu, která by lávku postavila podle současného projektu,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Město tak připravuje veřejnou soutěž, kterou chce vypsat, jakmile získá změnu potřebných povolení na stavbu lávky, což je jednou z podmínek dohody města a banky.

Stavba lávky, respektive vydaná rozhodnutí, jsou totiž vzájemně propojená se stavbou nové budovy ČSOB. „Banka se při stavbě budovy musí řídit platným územním rozhodnutím, které je ale navázané na již hotovou lávku. Aby ČSOB mohla svou budovu dostavět i bez lávky, musíme naše územní rozhodnutí změnit, což umožní částečnou změnu projektu banky pro jeho dokončení. To je podmínka dohody ze strany banky. Tuto úpravu územního rozhodnutí na lávku musíme od stavebního úřadu získat do konce května,“ vysvětluje investiční náměstek primátora Jiří Bláha. Na lávce pro pěší a cyklisty, která v budoucnu propojí lokalitu Aldis s druhým břehem Labe, však společnost ČSOB trvá a pro fungování svého projektu v Hradci Králové ji považuje za zásadní.

V případě, že město nezíská pravomocné rozhodnutí o změně stavby před jejím dokončením, bude muset oznámit stavebnímu úřadu, že upustilo od provedení svého původního záměru podle vydaných povolení, a bude připravovat nový projekt lávky. „Pak bude nutné podat kompletní žádost o nové územní rozhodnutí, a to do dvaceti měsíců od tohoto oznámení. Od vydání územního rozhodnutí na lávku bude nutné provést stavbu a kolaudaci do tří let,“ doplňuje další informace k dodatku náměstek Bláha.

Radnice chce na stavbu lávky využít dotace v rámci ITI hradecko-pardubické aglomerace, které by mohly být až 91 milionů korun. Podmínkou čerpání této dotace je uzavření smlouvy se stavební firmou do poloviny srpna tohoto roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zábřeh: Region čeká odpadová revoluce

13:55 Zábřeh: Region čeká odpadová revoluce

Tisíce nových nádob na třídění odpadu získají obyvatelé Zábřeha a okolních obcí. Do takřka každého r…