Město Hradec Králové řeší každoročně přípravy na horké letní dny. Díky dokumentům Adaptační strategie a Akční plán pro udržitelnou energii a klima připravuje radnice několik projektů, které postupně vedou ke zvládání dopadů klimatických změn. Některá konkrétní opatření už veřejnost zná, těmi jsou třeba mlžné brány, mlhoviště i zastiňování vybraných veřejných prostranství.
„Ke zvládání dopadů klimatických změn, a to včetně vln veder, přistupujeme systémově a dlouhodobě. K tomu nám slouží i několik dokumentů, ze kterých buď daná opatření vycházejí, nebo se plánují další. Klíčovým dokumentem je adaptační strategie města, který analyzuje klimatická rizika včetně horka, mapuje zranitelnost obyvatel a městského prostoru a navrhuje konkrétní opatření,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek.
Právě některá konkrétní opatření už veřejnost může několik sezón vnímat ve veřejném prostoru. „Instalujeme například mlžidla v různých designových provedeních, aby správně zapadla do lokality, ve které se nacházejí. Často se jedná například o mlžné brány nebo mlžné stromy. Těchto prvků jsme zatím po městě rozmístili deset,“ uvádí Tomáš Pospíšil, ředitel Technických služeb Hradec Králové. Lidé je naleznou například u autobusových zastávek, na náměstích nebo na dopravním hřišti.
Mezi další prvky, které pomáhají lépe zvládat vlny veder, patří i jedenáct mlhovišť. V neposlední řadě jsou mezi opatřeními i zastínění nad dětskými pískovišti, kterými disponuje 25 hřišť, což je v Hradci Králové více než polovina. Technické služby také zprovozňují veřejná pítka a spravují městské fontány. Dále využívají různé způsoby péče o městskou zeleň, jako například používání zavlažovacích vaků či mozaikové sečení trávy. Vedle toho je během léta v pohotovosti také kropicí vůz, který může v případě potřeby vyrazit do ulic na pomoc proti přízemnímu ozonu a s ochlazením povrchů na místních komunikacích.
Radnice také současnou klimatickou situaci zohledňuje v dlouhodobých projektech. Prvky modrozelené infrastruktury jsou uplatňovány i v architektuře. V rámci rekonstrukce Velkého náměstí se například s takovými opatřeními počítá. Koncem května navíc odstartovala architektonicko-výtvarná soutěž na novou kašnu na Velkém náměstí, která potrvá až do listopadu. Jedná se o jeden z vodních prvků, který by v budoucnu měl s přehříváním veřejných prostranství pomoci. Mezi další opatření se mimo jiné řeší i výsadba nových stromů, tu zajišťují Technické služby HK i Městské lesy HK.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV