Speleologové získali toto ocenění za systematický výzkum Hranické propasti, který začal již v roce 1963. Tento výzkum je ztížen podmínkami, které v propasti panují. Propast je vyplněna kyselkou, přesycenou oxidem uhličitým, vápencové stěny jsou silně rozleptány a narušeny, mezi nimi spočívají zaklíněné napadané kmeny, větve a nestabilní skalní bloky. Viditelnost v Propasti je nevyzpytatelná, velmi proměnlivá (od 0,5 do 30 m) a často se dá přirovnat např. k hrachové polévce.
Přesto se průzkumem Propasti nepřetržitě zabývá už několikátá generace jeskynních potápěčů obětujících vlastní finance, úsilí, dovednosti i zdraví. Jejich systematická týmová práce průběžně přináší nové poznatky o Propasti, její morfologii, hloubce, genezi, výplních, vede ke zdokonalování přístrojového vybavení, bezpečnostních postupů, padla řada hloubkových potápěčských rekordů. Člen týmu David Čani je držitelem současného českého hloubkového rekordu (180,4 m) právě zde.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV